Spor ve iletişim yönetici, antrenör ve sporcu kümeleri bağlamında 1. lig yüzme ve sutopu kulüplerindeki iletişimsel yapı
Sports and communication, communication structure of first leaque waterpolo clubs by the aspects of director, trainer and sportsman
- Tez No: 104815
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METE ÇAMDERELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Spor, Public Relations, Sports
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tanıtım ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
oz Spor kulüplerinde verimliliği arttırmak için olumlu iletişim ortamları yaratmak büyük önem taşımaktadır. Spor kulüplerindeki kümeleri oluşturan yöneticiler, antrenörler, sporcular ve diğer görevliler arasında kurulacak etkin iletişim, kulüplerin hedefinin gerçekleşmesinde önemli yer tutmaktadır. Bizi iletişim konusunda araştırma yapmaya yönlendiren en önemli etken, yüzme ve sutopu branşı bulunan spor kulüplerinde yabancı antrenör ve sporcu sayılarının artması sonucunda ortaya çıkan iletişim kopukluklarını gözlemliyor olmamızdır. Çalışmamız bu iletişim sorunlarını saptayarak bu konuda yapılacak çalışmalara ışık tutmak arzusundadır. Bu amacın gerçekleşmesi için, çalışma esas olarak kuramsal ve uygulamaya dönük olmak üzere iki kısımda planlanmıştır. Kuramsal kısım üç bölümden oluşmakta, birinci bölümde, toplumsal yapı ve iletişim ilişkisi anlatılmaktadır. İkinci bölümde, Türkiye'deki yüzme ve sutopu sporlanndaki toplumsal ve iletişimsel yapı incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise yüzme ve sutopu kulüpleri ve işleyiş düzenekleri açıklanmıştır. Dördüncü bölüm bir saha çalışması olup, Türkiye 1. Lig' inde Yüzme ve Sutopu branşı bulunan Spor Kulüplerindeki yönetici, antrenör ve sporculara iletişim ile ilgili iki bölümden oluşan bir sormaca uygulanmış ve sonuçlan kuramsal kısımdaki bilgilere dayanarak değerlendirilmiş ve öneriler sunulmuştur. Spor kulüplerine bakış açısının genişletilerek bu türden araştırmaların çokça yapılması, spor iletişiminde daha başarılı sonuçlar alınmasında ve spor dünyasında yaşanan olası iletişim sorunlarının aşılmasında katkı sağlayacaktır. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Communication is a very important issue in sport clubs to increase the productivity. The effective communication between the directors, trainers, sportsmen and other people has an important place in verifying the objectives of the sport clubs. The most important factor that made us to research on communication is the lack of communication due to the increase in sports clubs that have swimming and waterpolo branches and increase in the number of foreign trainers and sportsmen. Our desire is helping on this subject. The study for this objective has planned mainly on two parts as theoretical and practice. Theoretical part consists of 3 sections. The first section is about the relation between social structure and communication. In the second section, social and communicative structures of the swimming and waterpolo clubs in Turkey was examined. The third section explains the procedure of the swimming and waterpolo clubs. The forth section is a field work. In this section, a questionnaire has been applied to the directors, trainers and sportsmen in the sport clubs that have swimming and waterpolo branches in the 1 st league of Turkey. The results of the questionnaire are evaluated depending on the theoretical knowledge. We hope that increasing number of researches at such kind of areas would lead to get more successeful results in sports communication and to overcome the possible problems in the sports world. IV