Futbol kulüplerindeki sporcu, antrenör ve yöneticilerin kulüp ortamı iletişim düzeylerinin incelenmesi (Bölgesel Amatör Ligi 3. grup örneği)
Examination of communication levels of club med of athletes, coaches and administrators in football clubs
- Tez No: 623530
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ SERDAR YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
1. ÖZET Futbol Kulüplerindeki Sporcu, Antrenör ve Yöneticilerin Kulüp Ortamı İletişim Düzeylerinin İncelenmesi Takım başarısının sağlanmasında antrenör-sporcu-yönetici arasındaki iyi iletişim önemli unsurlardan biridir. Antrenör, sporcu ve yönetici arasında sağlanabilecek iyi bir iletişim aynı zamanda gerçekçi bir özeleştiri sisteminin de oluşmasını sağlayabilecektir. Bu çalışmada Bölgesel Amatör Ligi 3.Grup futbol kulüplerinde oynayan sporcu, antrenör ve yöneticiler arasındaki mevcut iletişim durumunu ortaya koymak amaçlanmıştır. Ayrıca, spor kulüplerinde iletişimin önemi vurgulanarak, başarıyı arttıracak ve hedeflere ulaştıracak iletişim özelliklerinin neler olduğu ve yapılması gerekenler ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın evrenini Bölgesel Amatör Ligi 3.grupta yer alan (Elazığ, Malatya, Adıyaman, Gaziantep, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Tunceli, Kilis illeri) futbol kulüpleri, örneklemini ise bu kulüplerde oynayan rastgele yöntemle seçilen (n= 252) sporcular oluşturmaktadır. Verilerin analiz edilmesinde yüzde ve frekans analizleri ile grup ortalamalarnın karşılıştırılmasına yönelik ikili grup oratalamaları için t-testi, ikiden fazla grup ortalamaları için Anova testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT Examination of Communication Levels of Club Med of Athletes, Coaches and Administrators in Football Clubs A good communication between coach-athlete-manager is one of the important factors in ensuring team success. A good communication between the coach, the athlete and the manager can also lead to a realistic self-criticism system. In this study, it has been aimed to reveal the current state of communication between athletes, coaches and managers playing in the 3rd Amateur League (Bölgesel Amatör Ligi) football clubs. In addition, the importance of communication in sports clubs has been emphasized, trying to find out what communication features are and what needs to be done to increase success and achieve the goals. While the universe of the study is composed of the football clubs of Elazığ, Malatya, Adıyaman, Gaziantep, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Tunceli and Kilis cities playing in the 3rd Amateur League, the sample of the study is the footballers playing in these clubs who were selected by the random method. When the data were analyzed, the percent and frequency analyzes were used. Also T-test was used for the mean of the two groups for comparing the group averages, and Anova test was used for the two group averages.