İletişim becerilerinin takım ve bireysel sporculara olan etkisi
The effect of communication skills on team and ındividual athletes
  1. Tez No: 320277
  2. Yazar: HASAN ULUKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ŞAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Hızla gelişen spor dünyasında her spor kulübü, yeteneklerini beceri ile bütünleştiren ve geliştiren hızlı düşünüp çabuk hareket edebilen yaratıcı özelliklere sahip mücadeleci bireylere gereksinim duymaktadır. Spor kulüp yönetimlerinin de bu özellikleri taşıyan sporcu ve antrenörlere sahip olma isteği vardır.Takım başarısının değerlendirilmesi, antrenör-sporcu arasındaki iyi iletişim ve antrenörden sporcuya doğru oluşan ödüllendirme davranışı akışıyla belirlenir. Antrenör ve sporcu arasında sağlanabilecek iyi bir iletişim aynı zamanda gerçekçi bir özeleştiri kavramının da oluşmasını sağlayabilecektir.İletişim bütün ilişkiler için binanın temeli gibidir. İyi iletişim kurmak sporcular arasında olumlu eleştiri ve sürekli etkileşim sağlar. Sporcuya performansı hakkında bilgi vermek, kulüp içinde etkileşim, motivasyon ve arabuluculuk gibi çeşitli sonuçların oluşması iletişim becerileri ile sağlanır. Bir sporcu kendi branşına özgü teknikleri ne kadar önce öğrenirse, takım içindeki statüsü o kadar yükselecektir. Ancak; sporda yönetici, antrenör ve sporcu iletişiminin önemi ve sağlıklı kurulabilen iletişimin takım performansı ve başarısı üzerindeki etkisinin belirlenmesi konularında kaynak eserin bulunmaması, ülkemizdeki bu konuyla ilgili eksikliğin en belirgin göstergesidir.Uygun bir eğitimle insanlara iletişim sırasında yaptıkları hataları gösterebilir ve nasıl iletişim kurmaları gerektiği kavratılırsa iletişim çatışmalarına girmeleri engellenebilir. Örneğin, bir spor karşılaşmasında taraftar ve oyuncu karşı takımın üstünlüğünü kabul etmez, başarısını onaylamaz, yenilgiyi hazmedemez saldırgan davranışlarda bulunur ise; verilecek spor eğitimi sırasında yenme kadar yenilginin de mümkün olduğunu, karşı takımın veya sporcunun başarısını kabullenerek, tebrik etmeyi sakatlandığında rakibe yardım edilmesi gerektiği öğretilirse, kişi kabul görmeyen davranışlarını olması gerekenler doğrultusunda değiştirebilir. Böylece kuracağı iletişim daha olumlu gelişirken çatışmalar da azalır.Bu çalışma Ferdi ve takım sporlarında mücadele eden sporcuların iletişim becerilerinin, sporcuların sosyalleşmeleri ve performanslarına etkisinin araştırılması amacı ile yapılmıştır. Karaman ili ile sınırlandırılan bu araştırmada 92 sporcuya uygulanan anket formu ile değerlendirme yapılmıştır.Araştırmanın evrenini Karaman ilinde amatör spor branşlarından Güreş, Futbol, Voleybol, Atletizm ve Taekwando branşlarında görev yapan sporcular oluşturmaktadır. Bu araştırmada örneklem grubunu ise Karaman ilinde yer alan amatör spor kulüplerinden Gençlik spor , Karaman Belediye spor, 70 Karaman spor, Telekom spor, Özel idare spor kulüplerinin sporcularından oluşmaktadır. Araştırmaya 34'ü bayan (%37) ve 58'i erkek (%63) olmak üzere toplam 92 sporcu katılmıştır. Araştırmaya katılan sporcular olasılığa dayalı olmayan kolayda örnekleme yoluyla seçilmiştir .Sporcuların iletişim becerilerine ilişkin bulgularda ilk olarak betimsel istatistikler halinde verilmiş; daha sonra grupların ortalama puanları arasında bir farkın olup olmadığının belirlenmesi amacı ile yapılan manwitney u, kruskalwallis istatistiksel analiz yöntemleri ile sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Every sports clubin the sport world that is developing fast needs strong individuals who combine and develop his / her skills with their talents, think and act fast and has creative characteristics. Sports club administrations also desire to have sportsmen and coaches that have those skills.In order to evaluate a team?s success, there should be a good communication between a coach and a sportsman and a behavior of reward from the coach to the sportsman. A good communication between a coach and a sportsman also helps to form a realistic self-criticism concept.Communication is like the foundation of a building for all relationships. Establishing a good communication among sportsmen provides a positive criticism and ongoing interaction. Informing a sportsman about his / her performance, interaction in the club, motivation and mediation are all obtained with good communication skills. The sooner a sportsman learns about the techniques in his / her field, the higher his status in the team increases. However, not having written sources on the importance of communication in a sport between an administrator, a coach and a sportsman and the effect of communicating healthily on a team?s performance and success is the most remarkable indication that our country lacks in this subject.By means of convenient education, people can face the faults they make during the communication and communication conflicts can be hindered if they comprehend how to communicate (Dökmen, 1994,93