Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) sahasında iklim değişimleri ve bu değişimlerin çevresel etkileri
The Climatic changes in the Southeastern Anatolian Project (Called GAP in Turkish) area and environment impacts of this changes
  1. Tez No: 104818
  2. Yazar: GÜL HİCRAN BAYMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARBAROS GÖNENÇGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
öz Bu çalışmanın amacı GAP proje sahasındaki iklim değişimlerini ve bu değişimlerin çevresel etkilerini yapılacak değerlendirmelerle ortaya koymaktır. Çalışmamızda GAP projesinin iklim elemanları, doğal çevre, sosyo ekonomik çevre, sosyo- kültürel çevre ve tarihi çevre üzerinde meydana getirdiği değişimler üzerinde durulmuştur. Atatürk Barajı geniş bir göl alanına sahip bulunması yanında, inşaasından önceki ve sonraki dönemlerde yeterli iklim verileri mevcut olduğundan araştırmamıza uygun nitelikte bir örnek olarak seçilmiştir. Bulgularımız, baraj gölünün oluşumundan sonra yakın istasyonlarda sıcaklık yağış ve nem artışı olduğu, buharlaşma bakımından belirgin değişiklikler olmadığı, iklimin yumuşama özelliği gösterdiğim ortaya koymuştur. Diğer taraftan, sulama alanlarının genişlemesi ile projenin doğal çevre, sosyo ekonomik çevre, sosyo- kültürel çevre ve tarihi çevre üzerindeki etkileri ve önümüzdeki yüzyılm su problemleri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is; to clarify with evaluations, the climatic changes in the Southeastern Anatolian Project ( called GAP in Turkish ) area and environmental impacts of this changes. In our study it is emphasized on the changes on the climatic components, natural environment, socio- economic environment, socio- cultural environment, historical environment that occur from the Southeastern Anatolian Project. Due to the large reservoir of Atatürk Dam that has enough data before and after the construction of it, the area was choosen as a sample to our research. Our inventions bring up that, after the formation of this reservoir; there is an increase of temperature, rainfall and humidity on the nearby stations. However there were not clear changes from the point of wiew of evaporation. The climate peculiarity has become milder. On the other hand with the development of irrigating areas, the impacts of the project on the natural environment, socio- economic environment, socio- cultural environment, historical environment and the problems of the next century are investigated. n