Rönesans Dönemi Avrupa resminda mimarinin kullanımı
The Use of architecture in the European painting in the renaissance period
  1. Tez No: 104819
  2. Yazar: SEMRA ARKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. GÜL İREPOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 332
Özet
ÖZET Avrupa tarihinde Rönesans Dönemi, yaşamın her alanında köklü değişimlerin meydana geldiği bir süreç olmuştur. Bu dönemde Ortaçağ'ın katı, dinsel tutumunun yerini, antikiteye yönelen ve insana değer veren bir sanat anlayışı almıştır. Rönesans Dönemi resim sanatına mimari açıdan bakıldığında en çarpıcı örneklerin, ağırlıklı olarak dinsel konulu resimlerde yer aldığı görülmekte ve birçok resimde dönemin mimari üslubunu ortaya koyan gerçekçi betimlemelere rastlanmaktadır. Rönesans'ın mimari alandaki idealini ortaya koyan yapılar gerek plan, gerekse dekorasyona ilişkin ayrıntılarıyla, resim sanatı eserlerini büyük ölçüde etkilemiştir. Bu dönemde mimar ve ressam, mimari ve resim arasında bir etkileşim olduğu da açıkça görülmektedir. Rönesans resminde mimari, bazı kompozisyonlarda asıl konu için bir dekor oluştururken, bazı örneklerde ise asıl konu, mimari betimleme için bir neden olarak kullanılmıştır. Mevcut yapıları ele alan gerçekçi mimari betimlemeler, yapıların o dönemde sahip oldukları görünümler hakkında bilgi vermekte ve bu bakımdan tarihsel birer belge niteliği taşımaktadır. ABSTRACT The Renaissance Period of the history of Europe was an era in which fundamental changes took place in every field of life. In that period, an understanding of art which headed towards antiquity and considered the human being important took place of the strict religious manner of the Medieval Age. As far as the art of painting in Renaissance Period is considered in architectural respect, it is seen that the most appealing samples appear mostly in the paintings with realistic depictions that represent the period's architectural style. The structures which display the ideal of Renaissance in architectural field effected the works of the art of painting through both their design and decorational details. In that period, an interactivity between the architect and the painter, the architecture and the painting is clearly seen. While the architecture not only appears as a background for the main subject in some of the compositions, in some other compositions, main subject is used as a reason the architectural depiction. As for the realistic architectural depictions about the existing structures, they give information about the appearance of the structures at that time and, in that way, have the quality of being a historical document. m
Özet (Çeviri)