Marun Abbud hayatı ve eserleri
Marun Abbud's life and his works
- Tez No: 104829
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN YAZICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZ“Mârûn 'Abbûd Hayatı ve Eserleri”adlı doktora tezi, bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, Lübnan'ın Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katıldığı 1516 yılından başlayarak, Mârûn 'Abbûd'un ölümüne kadar, kısaca Lübnan'ın siyasal durumu ele alınmıştır. Daha sonra Mârûn 'Abbûd'un yaşadığı dönemde Lübnan'ın sosyal yapısı, eğitim ve kültürel ortamı incelenmiştir. Ayrıca Lübnan öykücülüğü, romancılığı ve tiyatrosunun gelişimi de genel olarak gözden geçirilmiştir. Birinci bölümde, Mârûn 'Abbûd'un ailesi, çocukluğu, öğrenim hayatı, hocaları, görevleri ve edebî hayatının başlangıcı sayılan gazeteciliği hakkında bilgi verilmiştir. ikinci bölümde, yayımlanmış ve yayınlanmamış eserleri ve makaleleri konularına göre sıralanarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, 'Abbûd'un edebî şahsiyeti, kültür birikimi, öykücülüğü tiyatroculuk ve eleştirmenlik yönü üzerinde durulmuştur. Bu tezde, Arap edebiyatı sahasında çağdaşları tarafindan XX. yy.lın Câhız'ı olarak isimlendirilen özellikle de edebî eleştirmenliği ve öykücülüğü ile şöhret bulan bu edibin Türk okuruna tanıtılması amaçlanmıştır. ABSTRACT The ph. D. thesis entitled Mârûn 'Abbûd Hayatı ve Eserleri (Mârûn 'Abbûd' s Life and his Masterpieces ) consists of one introduction and three chapters. In the introduction part, the political situation of Lebanon was briefly handled until Mânın 'Abbûd died, starting from 1516 in which the Lebanese lands were invaded by the Ottoman Empire. In the following parts the social, educational and cultural structure was presented. In addition to this, the Lebanese stories, novels and the atrical works of art were studied deeply. ni
Özet (Çeviri)
ÖZ“Mârûn 'Abbûd Hayatı ve Eserleri”adlı doktora tezi, bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, Lübnan'ın Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katıldığı 1516 yılından başlayarak, Mârûn 'Abbûd'un ölümüne kadar, kısaca Lübnan'ın siyasal durumu ele alınmıştır. Daha sonra Mârûn 'Abbûd'un yaşadığı dönemde Lübnan'ın sosyal yapısı, eğitim ve kültürel ortamı incelenmiştir. Ayrıca Lübnan öykücülüğü, romancılığı ve tiyatrosunun gelişimi de genel olarak gözden geçirilmiştir. Birinci bölümde, Mârûn 'Abbûd'un ailesi, çocukluğu, öğrenim hayatı, hocaları, görevleri ve edebî hayatının başlangıcı sayılan gazeteciliği hakkında bilgi verilmiştir. ikinci bölümde, yayımlanmış ve yayınlanmamış eserleri ve makaleleri konularına göre sıralanarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, 'Abbûd'un edebî şahsiyeti, kültür birikimi, öykücülüğü tiyatroculuk ve eleştirmenlik yönü üzerinde durulmuştur. Bu tezde, Arap edebiyatı sahasında çağdaşları tarafindan XX. yy.lın Câhız'ı olarak isimlendirilen özellikle de edebî eleştirmenliği ve öykücülüğü ile şöhret bulan bu edibin Türk okuruna tanıtılması amaçlanmıştır. ABSTRACT The ph. D. thesis entitled Mârûn 'Abbûd Hayatı ve Eserleri (Mârûn 'Abbûd' s Life and his Masterpieces ) consists of one introduction and three chapters. In the introduction part, the political situation of Lebanon was briefly handled until Mânın 'Abbûd died, starting from 1516 in which the Lebanese lands were invaded by the Ottoman Empire. In the following parts the social, educational and cultural structure was presented. In addition to this, the Lebanese stories, novels and the atrical works of art were studied deeply. niIn the first chapter, Mârûn 'Abbûd's whole life, his family, childhood, educational background, his teachers, his posts and his journalism which is considered as the start of his literary career were all presented in detail. In the second chapter, his published or unpublished works and articles were handled in the order of their subjects. In the third chapter, 'Abbûd's literary personality, cultural accumulation, his art of story- writing, his art of theatre and criticism were handled. In this thesis, we aim at introducing Mârûn 'Abbûd, called as the Câhız of the 20th century by his contemporaries and especially known for his literary eriticisin and story writing, to the Turkish readers. IV