Plinius'ta metalurji
Metallurgy in Plinius
  1. Tez No: 104830
  2. Yazar: ALİ BALKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERENDİZ ÖZBAYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Archeology, Ancient Linguistics and Cultures
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZ“Plinius'ta Metalürji ”adı altında yürütülen bu çalışma, yazarın büyük eseri Naturalis Historiae'nın XXXIII. ve XXXIV. ciltlerinde yer alan madenler ve metaller hakkındaki bilgilerin, önce orijinal metinden Türkçeye çevrilip, daha sonra antik dönemin aynı konuda yazılmış diğer eserleri ve günümüzün kimya ve metalürji bilimleriyle karşılaştırmalı değerlendirilmesidir. İS 23-79 yıllan arasında yaşayan yazarın eserinin bu ciltleri ilk önce Latinceden Türkçeye çevrilmiş, değişik kaynakların yardımıyla eserde adı geçen madenler, metaller ve diğer maddelerin Türkçe karşılıkları tam olarak belirlenmeye çalışılmıştır. Eserde sunulan bilgiler yeni olmasa da antik dönemde tanınan bütün metal, maden, alaşım ve bileşiklerin özellikleri, üretimi ve kullanım alanlarım kapsar. Bu metal ve madenlerin çıkarıldığı bölgeler günümüzde de büyük bir farklılık göstermemektedir. Aktarılan bilgilerde tespit edilen yanlışlıkların temel nedeni bilimsel bilginin eksikliğidir. ABSTRACT This thesis, under the titel“ Metallurgy in Plinius”is a comperative research about the metalls and mines, in which author's greatest work,“Naturalis Historiae”volume XXXIII and XXXIV, first translated from Latin to Turkish and than comparing with the ancient and todays ones, that's written about chemistry and metallurgy sciences. The mentioned volumes of this work, - the author lived in A.D. 23-79 - first translated from Latin to Turkish and tried to fix the exact Turkish meanings of the mentioned metalls, mines and other compounds. Eventhough, the given information in his work is not new, it includes the properties, manifacturing and using of all the metalls, mines, alloys and compouds well known in the ancient period. Territories mined to produce of this metalls in the ancient times are not very different than today. The main reason of the faults found in the work of Plinius, is lack of scientific knowledge. in
Özet (Çeviri)