Nurullah Ataç'ın hayatı, Türk dili ve edebiyatı üzerine görüşleri
Nurullah Ataç's life and thaughts on Turkish language and literature
  1. Tez No: 104913
  2. Yazar: SEVİL YILDIRIM KİRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECAT BİRİNCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 746
Özet
ÖZ Bu çalışma cumhuriyet dönemi edebiyatının önemli yazarlarından biri olan Nurullah Ataç'ın hayatı, dil ve edebiyat görüşlerini orta koymak amacıyla hazırlandı. Ataç'ın gerek dil ve gerekse edebiyata bakış açısında üç ana dönem belirledik. Bunlar, yazı hayatına başladığı 1921 yılından Atatürk"ün ölümüne kadar olan tarih dönemi ve ardından 1940'tan 1950'ye kadar olan dönem ve 50 sonrası dönemdir. Ataç'ın dil ve edebiyat alanındaki görüşlerini tahlil etmek için dönemin siyasî ve sosyal Özellikleri dikkate aldık. Ayrıca Ataç'ın eserleri ve düşüncelerine etkilerini vurgulamak üzere kişiliği ve hayatı üzerinde de durduk. ABSTRACT The purpose of this paper is to put forward Nurullah Ataç's, a prominent writer and critic of Republican period of Turkish literature, thoughts upon literature and language. We found three period of time in his works about literature and language. These are, first one by his entering into writing life to Atatürk' s death day, second one from 1940 to 1950 and third one after 1950 period. For analysing Ataç's thoughts upon literature and language, we determined to consider importance the political and social characteristics of that historical period of his time. We also paid attention to his personality's effects on his thoughts and works. Ill
Özet (Çeviri)