Ütopyalarda devlet ve insan hakları problemine bakış
View to problems of state and human rights in utopias
- Tez No: 104912
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZ İnsanın gelişmesi ancak örgütlü toplumda, yani devlet içinde gerçekleşir. Devlet, insanın gelişimini sağlarken aynı zamanda onun sahip olduğu birtakım olanaklarını gerçekleştirmesini de engeller. İnsanın olanaklarını gerçekleştirme isteği onun, toplum içinde eşit haklara sahip bir birey olarak onurlu yaşam talebinin temeli olur. Bu talep, insan haklarının ortaya çıkış ve gelişmesinin temelidir. Dolayısıyla insan haklan insanlar arasında eşitliğin sağlanması ilkesini gözetirken, aynı zamanda adaletli bir toplum düzeni yaratmayı da hedefler. Böylece devlet ve insan hakları olgusunun nasıl bağdaştırılabileceği sorunu ortaya çıkar. Bu sorun düşünce tarihinde ortaya ütopyaları çıkarır. Ütopyalar böylece adalet arayışı olarak belirirler. Bu çalışma bu süreci, yani adalet arayışlarını insanın tarihselliğinden başlatarak, devlet ve insan haklarının nasıl belirlendiğini kavramsal ve tarihsel olarak ortaya koyarken insan haklarından anlaşılması gerekenleri de bir kavram analizine tabi tutarak ele almaya çalıştı. Bunu yaparken de herkesin üzerinde kolayca anlaşabileceği bir kavram dili kullanmaya özen gösterildi. ABSTRACT Man's progress can only emerge in an organized community, that is, it can only be realized in a state. When the state makes man's progress come, at the same time it also hinders him from realizing some of the possibilities which he already has. Man's wish to make his possibilities come true, becomes a basic for his sell- respecting life demand as an individual who has the equal rights inside community. This demand is the basic of human rights existence and progress. Because of this, when human rights consider the principle of getting equality among people, at the same time it aims to create a justice community order. In this way the matter of reconciling state and human rights appear. This matter creates Utopias in philosophy. So that Utopias appear as a justice searching. Searching for justice tried to take his process up by starting from human's history and by bringing up how the human rights and the state are determined as conceptual and historical. Jt also tried to take this process up by making necessities that must be considered as human rights dependent on a concept analysis. While doing this, they took great pains with using a concept language that can be easily understood by everybody. ill
Özet (Çeviri)