Şehbenderzade Filibeli Ahmet Hilmi ve kelami görüşleri
Sehbenderzade Filibeli Ahmet Hilmi and his ideas for the theology
  1. Tez No: 104914
  2. Yazar: ŞÜKRÜ MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRULLAH YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ABSTRACT This Thesis hereby tries to account for the theology. Filibeli Ahmet Hilmi (1865-1914). who lived during which the modem idea came to life in Turkey and he contributed a lot increating this ideas. Particularly during the period of philosophic ideas denying Islam. He struggled against those with his columns and books. He examplitied in the new theology scince. Especially it is a must to underline his books, namely“Allah'ı İnkâr Mümkün mü?”and“Maddiyûn Meslek-i Dalâleti.”As a consequence, Filibeli Ahmet Hilmi, had been a leader in the development process of new theology science with his ideas. OZ Bu tez Filibeli xAhmet Hilmi ( 1865-1 91 4)'nin kelâma dair görüşlerini ortaya koymaya çalışmaktadır. Filibeli Ahmet Hilmi, Türkiye'de modern düşüncenin oluştuğu bir dönemde hayat sürmüş ve bu oluşumda büyük bir katkısı olmuştur. Özellikle inkarcı felsefî akımların yaygın olduğu bir dönemde, eserleri ve makaleleri ile, bu akımlara karşı mücadele vermiştir. Yeni ilm-i kelâm alanında örnekler vermiştir. Özellikle“Allah'ı İnkâr Mümkün mü?”ve“Maddiyûn Meslek-i Dalâleti”' adlı eserlerini burada belirtmek gerekir. Kısaca; Filibeli Ahmet Hilmi, düşünceleri ile yeni ilm-i kelâmın oluşmasında ülkemizde öncülük etmiştir. III
Özet (Çeviri)