Van-Karagündüz iskeletlerinde paleopatolojik bir araştırma: Anemi
Paleopathological investigation of skeletons in Karagündüz, Van: Anemia
- Tez No: 104951
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKSİN GÜLEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik ve Paleoantropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Van-Karagündüz Ortaçağ insanlarındaki anemi varlığının ikinci! lezyonlar aracılığıyla belirlenmesi, bu hastalığın populasyonda ne kadar yaygın olduğu, toplum sağlığını nasıl etkilediği ve bu populasyonun diğer Eski Anadolu toplumları ile bu açıdan karşılaştırılması bu tezin amacını oluşturmaktadır. 1994-1999 yılları arasında yapılmış olan kazılardan çıkan 747 birey paieopatolojik açıdan incelenmiştir. Bu çalışmada, yaş tayini için WEA (1980), Ubelaker (1978), Brothwell (1981) teknikleri; Demografik analiz için Ubelaker (1978), Brothwell (1981), Öner (1972) kriterleri; Paieopatolojik analiz için Ortner ve Putschar (1985), Anderson (1990), Kumar-Cotran-Robbins (1990-2000) kriterleri kullanılmıştır. Karagündüz toplumu Eski Anadolu populasyonları arasında % 60 oranıyla oldukça yüksek bebek-çocuk ölümü vermektedir. Bu oranın yüksekliği dikkate alınarak anemi hastalığının da yüksek çıkması beklenmiştir. Fakat Karagündüz populasyonunda % 4,17 oranında anemik birey tespit edilmiştir. Bu da Eski Anadolu populasyonlarında yapılmış olan paieopatolojik çalışmalar arasında düşük bir değer vermektedir. Eski Anadolu populasyonlarıyla porotic hyperostosis ve cribra orbitalia lezyonları açısından x2 testiyle yapılan karşılaştırma sonucu, aralarında herhangi bir anlamlılık bulunamamıştır. Anemi açısından cinsiyetler arası anlamlı bir fark olup olmadığı erişkin birey sayısındaki azlıktan dolayı test edilememiştir.Anemi 87olduğu tespit edilen Karagündüz bebek-çocuklarının Akdeniz anemisi, erişkinlerin ise demir eksikliği anemisi olduğu düşünülmektedir. 88
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of thesis is to find out the existence of anemia, by means of subordinate lesions. Which found is the Middle Age people, who lived in Karagündüz, Van and how common this disease among the population and how much it has affected the health of society and to compare this population with the other Old Anatolia societies. The 747 human skeletons which were unearthed from the excavations between 1994 and 1999 were investigated in terms of paleopathology. In this thesis, the techniques of WEA (1980), Ubelaker (1978) and Brothwell (1981) have been used to determine the ages of skeletons and the criteria of the skeletons, Brothwell and Oner for the demographic analysis, the criteria of Orthner, Putschar (1985), Anderson (1990), Kumar- Cotran-Robbins (1990-2000) have been used for the paleopathoiogic analysis. There were a lot of infant deaths with 60 % in the Karagündüz society among the Old Anatolian populations. It has been expected much more anemia by taking this high persentage into consideration. However; in the Karagündüz society the 4,17 % anemic person were determined. This persantage is one of the lowest value among the paleopathoiogic investigations which were made in the Old Anatolian populations. As a result of companson by means of the test of the x2, a meaningful relationship 89between the Anatolian societies and the Karagündüz society hasn't been found in terms of porotic hyperostosis and cribra orbitalia lesions. A meaningful relationship between the opposite sexes hasn't been tested because number of the adults who suffered from anemia weren't enough for the testing. It has still been thought that the babies in the Karagündüz society were the Mediteranean anemia (Cooley's anemia) and the adults were anemia due to the lack of Iron Deficiency anemia. 90