Banka birleşmelerinin Mali Hukuk açısından değerlendirilmesi
A Critic on bank mergers and acquisitions by Financial Law
  1. Tez No: 104996
  2. Yazar: TİMUR BOZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Hukuk, Banking, Law
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
oz Tezimiz üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında tez konumuz olan,“Türkiye'de Banka Birleşmelerinin Mali Hukuk Açısından Değerlendirilmesi”başlığına açıklık getirilmiştir. Birinci Bölüm konuya genel bir bakış niteliğindedir. Dünyada sıklıkla görülen banka birleşmelerinin gerekçeleri, birleşme girişimlerinin önündeki engeller, birleşmelerin, birleşmelerin yarattığı etkiler ve örneklere değinilmiştir. İkinci bölümde 2000 -¦yılına değin banka devir ve birleşmelerinin Türkiye açısından değerlendirilmesine ağırlık verilmiş ve birleşmelerde özellik arzeden konulara açıklık getirilmiştir. Son bölümde ise konu ile ilgili ülkemizdeki güncel gelişmeler ve hukuksal düzenlemelere yer verilmiştir. Tezimizin sonuç kısmında yapılan incelemeler akabinde, ülkemizde sağlıklı bir bankacılık sektörüne ulaşılabilmesi yönünde, giriş kısmında da değindiğimiz, yasal altyapının gerekliliği hipotezinin geçerliliğine ulaşılmıştır. ABSTRACT Our study consists of three main chapters. At the beginning we deal with the explanation of our subject that is“A critic on Bank Mergers and Acquisition (M&A) in Turkey”. First part deals with the subject in general. In this part, we explain the reasons for the A&A and the obstacles the M&A has to face. At the second part, we discuss M&A in Turkey till the year 2000 and special procedure of operation. As the subject is about financial law, we have talked about macro and micro economics while speaking finance and law. At the last part, we focus on the daily progress about the topic in our country, concerning financial laws, like tax law. At the end, we arrive to the reality that for a strong banking sector we need a consistent law background.
Özet (Çeviri)