Tonya'nın bazı köylerinde sosyal yapı ve kültürel kimlik araştırması
Social structure and cultural identitiy in some villages of Tonya
  1. Tez No: 104997
  2. Yazar: MUAMMER AK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA E. ERKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Yapı - Sosyal Değişme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Küreselleşme süreci, başta ekonomik alanlarda, kitle iletişim araçlarının hızla gelişmesiyle dünyanın tüm toplumlarını etkilemektedir. Bu küreselleşme sürecinden henüz gelişmesini tamamlayamamış bazı ulus-devletler, milli kimliklerini zayıflatıp yerine yeni mahalli kimlikler ortaya çıkarılmaya çalışılarak, olumsuz etkilenmektedir. Bu etkilerden bazılarına milletlerin kalabalıklaştırılmasına yönelik yeni kabilecilik gayretleri, etnik kimliğin öne çıkarılarak milli kimliklerin zayıflatılmasını örnek verebiliriz. Bu sorunlarla Türkiye de karşı karşıyadır. Son yıllarda, özellikle Batılı bazı bilim adamları tarafından, Türkiye ile ilgili birçok araştırmaların yapıldığını ve bu araştırmalarda Türkiye'nin tarihi ve toplumsal özellikleri bir tarafa itilerek, daha çok maksatlı, yapay kimlikler oluşturmaya yönelik bazı iddiaların olduğunu görmekteyiz. Farklı bir kimlik, farklı unsurları kapsayan bir yaşama tarzına sahip olmayı gerektirir. Sadece bir öğe farklı bir kültür oluşturamaz. Kültür (yaşama tarzı) organik bir bütündür. Araştırma bir alan araştırmasıdır. Trabzon'un Tonya ilçesinin bazı köylerini kapsamaktadır. 223 kişiyle yüz yüze görüşülmüş, deneklere toplam 59 soru yöneltilmiştir. Tezin amacı, sosyal değişme sürecinde, Türkiye geneli göz önünde tutularak Tonya örnekleminde sosyal yapı ve kültürel kimliğin durum tespitidir. Araştırmamız iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; konuyla ilgili kavramlar ve bu kavramların açıklamaları. İkinci bölümde; araştırmada uyguladığımız metodoloji, bölgenin sosyo-ekonomik yapısı, elde edilen bulguların tablolarla gösterilmesi ve tabloların yorumları ile sonuç bulunmaktadır. Araştırma sonucunda bölgedeki halkın tamamen Türk kimliği ve Türk kültürüne sahip olduğu; bölgede bir kimlik probleminin olmadığı tespit edilmiştir. Ancak, daha çok ekonomik alanda geri kalmışlığa dayalı olarak, bölgede daha önce yaşanmış Helenleştirme faaliyetlerinin, günümüzde de politik maksatlarla belli oranda devam ettirildiğini gözlemledik.
Özet (Çeviri)
As a result of the globalization, all the communities in the world have been effected from the rapid development of the mass media. Some nation-states that could not complete their development within this development process are effected from this tendency in a negative way by weakening their national identity and trying to from new local identities. We can give the tribal efforts to increase the nations' population, weakening the national identity by giving priority to ethnic identity as an example for this. Turkey is also face to face with this problem. Recently, a lot of studies have been performed on Turkey especially by some western scientists and in these studies the historical and social properties of Turkey have been disregarded and we have seen that there is an effort to create artificial identities in an intentional way. A different identity required having a life style that covers the different factors. Only an object can not create a culture. Culture ( lifestyle) is an organic integrity. This study is an field study. It covers some villages in Trabzon Province Tonya District. 223 people were met face to face and 59 questions were asked to the panelists.The aim of this thesis is to establishment of the social structure and the situation of the cultural identity by Tonya example and considering all over Turkey. Our study consists of two parts. In the first part, the terms related to our subject and their definitions are given. In the second part, the methodology employed in the study, socioeconomic structure of the region, reflecting the obtained data to the tables, the interpretation and results of the tables. As a result of the study it was seen that the population of the region completely has the Turkish identity and Turkish culture and there is not an identity problem within the region. On the other hand we have seen that especially taken the economical problems of the region as a base, the Helenization activities that were seen in the region before continues even today for political purposes.