İsmail Habip Sevük'ün hayatı ve eserleri
The life and the works of İsmail Habip Sevük
  1. Tez No: 104998
  2. Yazar: ZEKİ GEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECAT BİRİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 504
Özet
Bu çalışmada İsmail Habip Sevük'ün (1892-1954) hayatı, eserleri, eserlerinin uyandırdığı akisler, gazete ve dergilerde kalmış dil, edebiyat, din, tarih, şehir yazıları, eğitim ve güreş konulu makaleleri incelenmiştir. İsmail Habip'in 1908'den 1950'li yıllara kadar öğrenci, öğretmen, eğitim yöneticisi, yazar ve milletvekili olarak tanığı olduğu tarihî, edebî, kültürel ve sosyal hayatı 1914-1954 yılları arasında yazdığı gazete ve dergi yazılarıyla incelemeye çalıştık, İncelememizde kitaplarına girmemiş yazılarına ağırlık verdik. İsmail Habip öğrenciliğinde Türk Ocağı çevresinde bulunmuş, i. Dünya Savaşı sırasında İttihat ve Terakki mensubu olarak Kastamonu Köroğlu gazetesinde başyazarlık yapmıştır. İşgal altındaki İzmir'de bir yıl kalmış, Balıkesir ve Bursa'tun işgallerini bizzat yaşamıştır. Kastamonu'da Açıksöz ve Ankara'da Yeni Gün'de Millî Mücadeleyi günü gününe işlemiştir. Cumhuriyet eğitiminin kuruluşunda Edirne Maarif Müdürlüğü, Antalya ve Adana Maarif Eminliği görevlerinde bulunmuş, Maarif ve Memleket dergilerini çıkarmıştır. Galatasaray Liscsi'nde 12 yıl öğretmenlik yapmış, 1925-1955 yılları arasında liselerde okutulan edebiyat ders kitapları yazmıştır. İsmail Habip'in yaşadığı devrin önde gelen devlet adamı, politikacı, şair ve yazarlarıyla kurduğu dostluklar; yurt içi ve dışında yaptığı geziler; tanığı olduğu tarihî, edebî, sosyal ve kültürel hadiseler onun hayatını ve fikirlerini olduğu kadar 1914-1954 yıllan Türkiye'sine de ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this work, İsmail Habip SEVÜK's life, his works, the effects of his works, his language, literature, religion writings which remained in newspapers and magazines and his articles on education and wrestling have been studied. We tried to examine the historical, literary, cultural and social life which he witnessed from 1908 to 1950's as a student, a teacher, an educational administrator, a writer and a member of parliament through the newspaper and magazine writings he wrote between the years 1914 and 1954. In our study, wc mainly dealt with his writings that did not appear in his books. When İsmail Habip was a student, he participated in the activities of Türk Ocağı and during the First World War as a member of İttihat ve Terakki he was the editor of the Kastamonu Köroğlu newspaper. He stayed in İzmir, which was under invasion, for one year and he himself experienced the invasion of Balıkesir and Bursa. During the War of Independence he wrote war articles to the very day in the Açıksöz in Kastamonu and in the Yeni Gün in Ankara. İsmail Habip served as Edirne Educational Minister and the Regional Educational Minister of Antalya and Adana in the foundation of the education of the Republic. He also published Maarif and Memleket magazines. He worked as a teacher at Galatasaray High School for 12 years and he wrote literature books that were used in high schools between the years 1925 and 1955. The friendships that Ismail Habip made with the leading statesmen, politicians, poets and authors of his period; his journeys abroad and within the country: the historical, literary, social and cultural events that he witnessed bring light to Türkiye between the years 1914 and 1954 as much as his life and his ideas. Ill