Recep Peker and his influence on Kemalist ideology
  1. Tez No: 105003
  2. Yazar: ASUMAN ARAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. LÜTFULLAH KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş döneminde devletin önemi toplumun bütün katmanlarında artmış ve güçlü bir merkezi devlet yani ulus-devlet kurulmuştur. Bu bağlamda teorilerin pratiğe yansıması, Türkiye Cumhuriyetinin kurulması ve ideolojik yapısı incelenecektir. Demokrasinin modern çağın en önemli sorunsallarından biri olması ile Cumhuriyetin kurulması ve ideolojik yapısı bu çerçeveden ele alınacaktır. KemalisT ideoloji ile dönemin ideolojileri arasındaki bağlantılar incelenecek ve bu ideolojinin eklektik yapısı analiz edilecektir. Bu ideolojinin kurgulanmasında etkili kişileri incelemek daha fazla açıklayıcı olacaktır. Recep Peker'i Cumhuriyetin radikal ideologu, bir anlamsa Fransız devriminin ortaya çıkardığı Robespierre'in Türkiye karşılığı olarak kabul etmek mümkündür. Peker hem pratik, hem de teorik anlamda Kemalist ideolojinin kurgulanmasında önemli rol oynamıştır. Peker'in bu rolü onun hayatı ve fikirlerinin incelenmesini gerekli kılmaktadır. Peker Cumhuriyet/in önemli bir ideologudur. Fikirleri dile getiren bir sözcü değil, yeni oluşumların önemli mimarları arasında kurucu rol oynmıştır. Pekerin sıkı ve otoriter yapısı hem ideolojik katkılarında, hem de yöneticiliğinde gözlenmektedir. Atatürk ve İsmet İnönü ile birlikte Cumhuriyet Halk Partisi sekreterliğini yürüttüğü dönemde etkisi onu liderlik triumvirasi içine girmesine yetmiştir. Katı ve otoriter doğasını değiştiremediği için 2. dünya savaşı sonrası ortaya çıkan ortama uyum sağlayamamış ve siyaset sahnesinde daha fazla rol alamamıştır, özetle, teorik bir çaılşma yapmak ve bu yolla Türkiye'nin şu andaki problemlerine ışık tutmak bu çalışmanın pratik amaçları arasında yer alacaktır., ?. «ssssar-s»
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Importance of the state had improved on all parts of the society and a strong central government, nation-state, was formed. As theories reflect on practice, the foundation of the Republic of Turkey and its ideological structure will be studied. Together with the appearance of democracy, one of the important means of the modern age, the general ideology of the Turkish revolution and the problem of democracy will be taken up. On the ideological basis of Kemalism, this study will hold the view that Kemalism is not actually a genuine ideology, but is an eclectic ideology formed by selecting the suitable parts of the major ideologies of its time. It is also useful to have a look at the actors who played a role in formation of this ideology. It is possible to consider Recep Peker as a radical revolutionary - the Turkish response to Robespierre of the French Revolution - since he had an important position in the formation of the Turkish revolution both in terms of practice and theory. His active role in the conceptualization and determination of Kemalist ideology constitutes sufficient reason to examine him within the mentioned context. Peker was ah important ideologue of the Republic. He was not a spokesman of the ideologists but one of the active participants of the new formations. The hard and authoritarian nature of Peker can also be seen in his administration. When he was the general secratary of the Republican People's Party, together with Mustafa Kemal Atatürk and İsmet İnönü, they were in the center that would be enough to form a“leadership triumvir.”In spite of Mustafa Kemal, he realized many of his ideas. Since he couldn't change his hard and authoritarian nature and couldn't fall in step with new formations emerged after the World War II, his activity declined and he retreated from the political scene. Consequently, to make a theoretical evaluation of the studies and to find out the behind-the-scene realities of Turkey's present problems are some of the practical purposes of this study.