Yahya Kemal Beyatlı'nın elçilik ve büyükelçilik yılları (1926-1949)
Ambassadorship and embassy years of Yahya Kemal Beyatlı(1926-1949)
- Tez No: 552471
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Biography, History, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada ünlü şair Yahya Kemal Beyatlı'nın diplomasi alanında yapmış olduğu görevler anlatılmıştır. Yahya Kemal'in diplomatik faaliyetleri ilk olarak Lozan görüşmelerine giden heyette basın danışmanı olarak yer almasıyla başlamıştır. Daha sonra kendisi Urfa Mebusu iken Türkiye Suriye Sınır Heyeti'nde görev almıştır. Buradaki çalışmalarından dolayı 1926 yılında Polonya'ya Orta Elçi olarak atanmıştır. Polonya Elçiliği'ndeki görevi bittikten sonra Yahya Kemal'in yeni görevi 1929 yılında İspanya olmuştur. Yahya Kemal, İspanya Elçisi iken uhdesine Portekiz Elçiliği 'de verilmiştir. Ancak Yahya Kemal'in bu görevlerinde yapmış olduğu bazı diplomatik hatalar 1932 yılında onun elçilik görevinden uzaklaştırılmasına sebep vermiştir. Daha sonraki aşamada Yahya Kemal bir süre Paris'te yaşamak mecburiyetinde kalmıştır. Ama kıymetli dostları vasıtasıyla Türkiye'ye geri dönmüştür. 1948 yılında kadar çeşitli görevlerde bulunmuştur; milletvekilliği, CHP sanat müşavirliği gibi. Ayrıca bu görevleri onun edebiyat ve tarih alanlarında konferanslar vermesini engellememiştir. Kendisi bu dönemde çeşitli konferanslarda vermiştir. 1946 yılındaki seçimlerde Recep Peker'in ısrarlarıyla milletvekili adayı olan ancak seçilemeyen Yahya Kemal'in verdiği bu zahmetler boşa gitmemiştir. Ve 1948 yılında yıllardır beklediği elçilik görevine hem de Büyükelçi unvanıyla kavuşmuştur. Türkiye nezdinde Pakistan Devleti'nin ilk Büyükelçisi olmuştur. 1949 yılında Dışişleri Bakanlığı'ndan yaş haddini doldurması nedeniyle emekli olmuştur.
Özet (Çeviri)
This present study covered the missions of the famous poet, Yahya Kemal Beyatlı, in the field of diplomacy. Starting to his diplomatic services as a press consultant in the committee that was going for the negotiations of Lausanne, Yahya Kemal then took part in the Turkey- Syria border committee when he was the representative of Urfa. Being assigned as minister plenipotentiary to Poland after his efforts on his previous mission, he was then assigned as the ambassador of Spain in 1929. When he was in Spain, he was given the responsibility of Portugal Embassy. However, some mistakes that he made instead of fulfilling this duty caused him to be dismissed in 1932. Obliged to live in Paris for a while, Yahya Kemal could go back to his country with the help of his friends. Until 1948 he served as a deputy and CHP Art Counsellor. This missions of him did not prevent him to give conferences in the field of literature and history, he could find the possibility to carry out the evaluation of several subjects. With the insistence of Recep Peker, he became the candidate of deputyship. Although he could not be elected, Yahya Kemal was assigned as the ambassador, the duty of embassy that he was waiting for years, in 1948 with the help of his works during this period of election. Being the first ambassador of the Pakistan Government in the presence of Turkey, Yahya Kemal was retired of the age margin from The Department of the Foreign Ministry in 1949.