İstanbul 1/5000 ölçekli (F22-d-11-c, F22-d-12-d, F22-d-16-b, F22-d-17-a) paftalarında şehir içi arazi kullanımı
Innon city land use at İstanbul 1/5000 scule maps (F22-d-11-c, F22-d-12-d, F22-d-16-b, F22-d-17-a)
  1. Tez No: 105002
  2. Yazar: METİN DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ GÖZENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZ İstanbul'un 1/5000 ölçekli fotogrametrik haritasından faydalanılarak yapılan çalışmada mekanların ne şekilde kullanıldığı, dağıldığı, sorunların ne olduğu ile, çözüm önerileri üzerinde durulmuştur. Bu çalışma için tek tek bütün semtler, mahalleler gezilerek ve mahalle muhtarlarıyla görüşülerek haritalar üzerinde binalar işaretlenmiştir. Her binanın işlevine göre farklı renklerle belirtildiği bir harita ortaya çıkarılmıştır. Sonuç itibariyle yapılan çalışmada konut alanlarının çoğunlukta olduğu, kaçak yapılaşma ve gecekondulaşmanın görüldüğü, kirliliğin sağlığı olumsuz etkilediği, yeşil alanların tahrip edildiği bir tablo karşımıza çıkmıştır. Bu sorunların çözümü olarak güçlü yerel yönetimler ve eğitimin ne denli önemli olduğu ortaya çıkmıştır. ABSTRACT In the study, by using 1/5000 scaled photogrometric map of Istanbul, it has been researched that how the places are used, located, what the problems and the suggested solutions are. The buildings were marked on the map by walking all the regions and the streets one by one and by talking to the headmen of the neighbourhoods for the study. A new map has been created according to the function of each building marked by a different colour. As a result, we have found out that residence areas are in majority and illegal constructions and shantytown centres are highly observed. The pollution has a bad effect on common health, and the green areas are destroyed. To overcome all these problems, we can say that it brings effective and efficient municipalities and education up as well. in
Özet (Çeviri)