Reklam sanat ilişkisi ve reklamda sanatın kullanılması
The Relation between advertisement art and use of art in advertisement
- Tez No: 105008
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYŞE KALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tanıtım ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
öz“Reklam Sanat İlişkisi Ve Reklamda Sanatın Kullanımı”adlı çalışmada reklamın bir sanat dalı olup olmadığı incelenmiştir. Reklam ürün ve hizmetlerin tanıtımını yapmak ve satışım gerçekleştirmek amacıyla tasarlanır. Reklam oluşturulurken bir çok etken bir araya getirilir. Bu nedenle reklam; pazarlama, psikoloji, sanat gibi alanlardan da yararlanır. Reklam tüm bunları yaratıcıkla birleştirerek tüketicinin ilgisini çekmek, etkilemek ve onu satın almaya yönlendirmeyi amaçlamaktadır. İşte bu amaç doğrultusunda reklam sanat dallarından yararlanır. Bu sanat dallan müzik, resim, grafik, sinema, yazın ve fotoğraftır. Reklamda kullanılan sanatsal öğeler onun bir sanat eseri gibi etkileyici olmasını sağlamaktadır. Ancak reklam, sanatsal kaygıdan uzak ticari bir iletişim biçimidir. Bu nedenle de reklam sanat değildir. Ancak sanattan yararlanır. Bu çalışmada da reklamın sanat olmadığı reklam ve sanat kavramlarının karşılaştırılması ve tanımlanmasıyla verilmiştir. ABSTRACT In this project called relationship advertising between art and use of art in advertising has been researched, whether advertising is art or not. Advertisement plans to presentate and to sell goods and services. When advertisement is made, lots of factors are gotten together. From this point of view advertisement benefits from marketing psychology and art. So advertising aims to attract, affected direct consumer to buy goods and services by combining them creatitly. Throughly this goal advertising benefits from branches of art which are music, painting, graphic arts, cinema, literature and photography. In advertising using artistical companets provides it to be effective as if a work of art. But advertising is a commercial communication form and far away aim of art. And so advertising is not art, too. But it benefits from art. In this study have been given comporison and definitions concept of advertising and art.
Özet (Çeviri)