Çaykara ve bazı köylerinde sosyal yapı ve kültürel kimlik
Social structure and cultural identity at Çaykara and some of its villages
- Tez No: 105007
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA E. ERKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Yapı - Sosyal Değişme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
ÖZET Küreselleşme süreci, başta ekonomik alanlarda, kitle iletişim araçlarının hızla gelişmesiyle dünyanın tüm toplumlarını etkilemektedir. Bu küreselleşme sürecinden henüz gelişmesini tamamlayamamış bazı ulus-devletler, milli kimliklerini zayıflatıp yerine yeni mahalli kimlikler ortaya çıkarılmaya çalışılarak, olumsuz etkilenmektedir. Bu etkilerden bazılarına milletlerin kalabalıklaştırılmasına yönelik yeni ka hilecilik gayretleri, etnik kimliğin öne çıkarılarak milli kimliklerin zayıflatılmasını örnek verebiliriz. Bu sorunlarla Türkiye de karşı karşıyadır. Son yıllarda, özellikle Batılı bazı bilim adamları tarafından, Türkiye ile ilgili birçok araştırmaların yapıldığını ve bu araştırmalarda Türkiye'nin tarihi ve toplumsal özellikleri bir tarafa itilerek, daha çok maksatlı, yapay kimlikler oluşturmaya yönelik bazı iddiaların olduğunu görmekteyiz. Farklı bir kimlik, farklı unsurları kapsayan bir yaşama tarzına sahip olmayı gerektirir. Sadece bir öğe farklı bir kültür oluşturamaz. Kültür (yaşama tarzı) organik bir bütündür. Araştırma bir alan araştırmasıdır. Trabzon' unfTonya ilçesinin.) bazı köylerini kapsamaktadır. 223 kişiyle yüz yüze görüşülmüş, deneklere toplam 59 soru yöneltilmiştir. Tezin amacı, sosyal değişme sürecinde, Türkiye geneli göz önünde tutularak Tonya örnekleminde sosyal yapı ve kültürel kimliğin durum tespitidir. Araştırmamız iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; konuyla ilgili kavramlar ve bu kavramların açıklamaları. İkinci bölümde; araştırmada uyguladığımız metodoloji, bölgenin sosyo-ekonomik yapısı, elde edilen bulguların tablolarla gösterilmesi ve tabloların yorumları ile sonuç bulunmaktadır. Araştırma sonucunda bölgedeki halkın tamamen Türk kimliği ve Türk kültürüne sahip olduğu; bölgede bir kimlik probleminin olmadığı tespit edilmiştir. Ancak, daha çok ekonomik alanda geri kalmışlığa dayalı olarak, bölgede daha önce yaşanmış Helenleştirme faaliyetlerinin, günümüzde de politik maksatlarla belli oranda devam ettirildiğini gözlemledik. $u. saiA.fu
Özet (Çeviri)
SOCIAL STRUCTURE AND CULTURAL IDENTITY AT ÇAYKARA AND SOME OF ITS VILLAGES ABSTRACT Within the globalization process, several concepts started to be discussed. One of the most significant discussions is the identity discussion. In this way, especially since 1990, the identity discussions have seen. In a modern concept the individual has a functional role to form the culture and he/she effects the process directly. Therefore, individual consciousness and reproduction potential within the culture forms the basic dynamics in the modern identity descriptions. While the identity discussion goes on in our country, the number of the studies on this subject is very restricted. The thesis offered by the discriminative stipulations without having any idea on personal development can reach different results than the scientific studies. In this thesis we would like to examine the different culture claims for the Black Sea region on its own place. The Çaykara district was chosen as a sample for the study, participating observation method was employed, the factors of social structure were examined, and the dynamics that form the basis of the identity formation and statement were examined under scientific objective. 369 people were met face to face and 59 questions were asked to the panelists. For the interpretation of the study results, social and cultural findings obtained after a long-term stay within the region and the statements accepted by the international literature were used. The concepts related to the subject were studied under a theoretical frame, and a great care was given to use the international language for the explanation of the subject. As a result of the study, we concluded that the Turkish identity in the region is seen with the historical symbolic codes and no other identity factor is accepted other than the Turkish identity. Furthermore, it was seen that the panelists do not want to be seen as an ethnic group and deem themselves as a primary part of the main body, and the Turkish identity has shown an individual development by the reproduction dynamics in parallel with the economical and social conditions. On the other hand we have seen that especially taken the economical problems of the region as a base, the Helenization activities that were seen in the region before continues even today for political purposes. The main activity is to misuse the living legends or the lifestyles that became the common values of the people by discrimination paradigm for the political purposes and create an ethnic group to help the desires of Greece in the region.