Türkiye'de siyasi partilerin kapatılması TİP, MNP, DEP ve RP örnekleri
Banned political parties in Turkey: Labour party, National Salvation Party, Democracy Party and Welfare Party
  1. Tez No: 105016
  2. Yazar: SERPİL AKYAZICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVİN ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balkanlar, Ortadoğu ve Asya Gelişmeleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
öz Türk siyasal yaşamı içersinde, siyasi partilerin kapatılması konusu son yıllarda birçok siyasi partinin kapatılma yaptırımı ile karşı karşıya kalması göz önünde bulundurulduğunda önemli bir konudur. Kapatılan partilere sürekli yenilerinin de ekleniyor olması konuyu güncel tutmaya yetmektedir. Bu çalışma, Türkiye açısından önemli olan ve güncelliğini sürekli koruyan siyasi parti kapatma davalarını, hem hukuksal hem de siyasal olarak örnek olaylar çerçevesinde ele almaktadır. Aslında bir anlamda da yapılan çok partili siyasal yaşama geçişle birlikte Türk siyasetinin temellerinden olan siyasi partilerin varolma mücadelesi etrafında, Türkiye'nin yalan tarihinden günümüze kadar uzanan süreçten kesitlerin sunulmasıdır. Bir başka deyişle, çalışmanın bütününde, siyasi partilerin hukukileştirilmesi süreci ile Türk siyasal yaşamı arasında içice geçmiş olan ilişkiler örnek olaylardan yola çıkılarak değerlendirilmeye çalışılmıştır. ABSTRACT When we consider that many political parties in Turkey have been banned in recent years, the closure of political parties is one of the most important subjects in Turkey's political life. Also the increase in the number of parties which are banned, keeps the subject in Turkey's agenda. In this study, the closure of parties has been searched legally and politically with the samples of banned parties. On the other hand, this study is about Turkey's political life after the establishment of a multi party system around the parties' struggle in political areas. In other words this study has aimed to explain the relationship between parties during their legalization and Turkey's political life. iii
Özet (Çeviri)