İnsan kaynakları yönetiminde seçme fonksiyonu: Bilişim sektöründe bir alan araştırması
Selection funçtion in human resource management: A case study in informatics sector
- Tez No: 105015
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEKİN AKGEYİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZ Post-modern endüstrileşmeyle birlikte son yıllarda yaşanan hızlı değişim süreci, işletmelerin insan kaynakları yönetimine daha fazla önem vermelerini gerektirmektedir. Yaşanan sürecin bir sonucu olarak, işletmelerin sahip oldukları insan kaynakları, değişen koşullara uyum sağlayabilme ve rekabet edebilme yeteneğini stratejik olarak etkileyen bir faktör olarak değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda, işletmelerin insan kaynaklarını seçme yeteneği, değişen piyasa koşullarında varlıklarını devam ettirebilmelerinin temel belirleyicisidir. Çünkü, yeni koşullara uyum sağlayabilecek insan kaynaklarına ulaşmak için seçme fonksiyonunun etkin bir şekilde yerine getirilmesi gerekmektedir. İlgili çalışma, işletmelerin insan kaynaklan seçme uygulamalarının etkinliğini ve yapısını incelemekte ve yaşanan değişim sürecinin öncü sektörü olan bilişim şirketlerinde insan kaynakları seçme fonksiyonunun etkinliğini değerlendirmektedir. Sonuç olarak, her ne kadar insan kaynaklarını seçmede çeşitli ve modem yöntemler ve uygulamalar bulunmaktaysa da, sadece geleneksel sektörler ve şirketler değil, değişimin öncüsü olan bilişim şirketleri de insan kaynağı seçme stratejilerinde bu çeşitlilikten yararlanmamakta ve geleneksel seçme yöntemlerini kullanmaktadır. ABSTRACT The rising speed of the transformation processes in the post-modern era has also affected the importance of human resources departments in the companies. As a result of this transformation, the human resources of the companies have occupied a very strategic position which must be flexible in order to be competitive through the changes of the new era. Thus, to reach their goals the ability of selecting suitable human resources, has become a vital factor for the companies in the changing conditions of the new era which must be used effectively by the companies, especially in the human resource selection. In this study the structures and the effectiveness of the selection methods in the companies have been explored, but as a result of being the leading sector of the post-modern industrialization, the informatics companies seem to have had the greatest part in this study. As a result of this study, it has been found that, although being different and modern models and methods in selection of human resources, not only the traditional sectors and the companies but also the informatics companies which have been the leaders of that transformation, have not used these variations in their human resource selection strategies. In fact they have prefened the traditional methods until now. iii
Özet (Çeviri)