İslam Hukuk tarihinde devlet ve fonksiyonları
State and his function in history of Islamic Law
- Tez No: 105205
- Danışmanlar: PROF. DR. BEŞİR GÖZÜBENLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ İSLAM HUKUK TARİHİNDE DEVLET VE FONKSİYONLARI İzzet SARGIN Danışman : Prof. Dr. Beşir GÖZÜBENLİ 2001- SAYFA XV+245 Jüri : Prof. Dr. Beşir GÖZÜBENLİ Hukuk ve devlet, düşünceyi asırlar boyu meşgul eden iki olgudur. İşlevsel açıdan büyük önem taşıyan hukuk, devlet ve kurumlar, tarihi süreçte, teori ve uygulamada farklı görünümler arzetmiştir. Çünkü değişen hayat insanların yeni modeller ve uygulamalar geliştirmelerini zorunlu kılmaktadır. Buna paralel olarak, gelişmeyi disipline etmede din de önemli bir unsurdur. Bu sebeple, bütün toplumlarda olduğu gibi, müslüman hukukçu lar ve uygulayıcılar da geçmişte bu kavramları kendi kültürel ortamlarına uygun şekilde anlamış ve yorumlamışlardır. Öyleyse günümüzde devlet ve hukuk yapılanmasında, içinde bulunulan kültürel ortam ve birikim etkili olmalıdır. Bu etkininin boyutlarını nasslar, ta rihteki uygulamalar ve son bilimsel veriler beraber belirlemelidir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT DOCTORATE THESIS STATE AND HIS FUNCTIONS IN HISTORY OF ISLAMIC LAW izzet SARGIN Supervisor : Prof. Dr. Beşir GÖZÜBENLİ 2001- PAGE :XV+245 Jury : Prof. Dr. Beşir GÖZÜBENLİ Term of Law and State are two facts which have made thought busy for centuries. The law, state and associations, functionally important, have different appearances in the historical process in theory and practice. Because the changing life forces people to develop new theories and applications. In addition to these, religion is an important element for arrangement. For this reason muslim jurists and practicers understantood and interpreted these concepts appropriately for their cultural environment, like all communities. In that case, in our time formation of state and law should be effected by cultural environment and accumulation. Texts (Nusûs), practices in history and the latest scholarly results must together determine the dimensions of this effect.