Erzurum ili agathidinae (hymenoptera, braconidae) türleri üzerinde faunistik ve sistematik bir çalışma
A Faunistic and systematic research on agathidinae (hymenoptera, braconidae) species in Erzurum province
  1. Tez No: 105271
  2. Yazar: COŞKUN GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET 1996-2000 yıllarında Erzurum İlinde, yürütülen bu çalışmada Agathidinae (Hymenoptera, Braconidae) alt familyası türleri faunistik ve sistematik olarak incelenmiştir. Saptanan türlerin önemli taksonomik karakterleri dikkate alınarak, ayrıntılı olarak tanımlan yapılmış, cins ve tür tanı anahtarları hazırlanmış, taksonomik öneme sahip vücut kısımları çizilerek Türkiye ve dünyadaki yayılışları verilmiştir. Çalışma sonunda, Agathidinae alt familyasına ait dört cins ve bu cinslere bağlı 14 türün Erzurum ilinde bulunduğu belirlenmiştir. Bu türlerin tamamı Erzurum ili için, Earinus Wesmael cinsi ve bu cinse mensup Earinus elator Fabricius türünün ise Türkiye faunası için yeni kayıt olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A faunal and systematic study on the subfamily Agathidinae (Hymenoptera, Braconidae) was conducted in Erzurum province during 1996-2000. A total 14 species belonging to four genera were found. All of the species are recorded from Erzurum for the first time, the genus Earinus Wesmael and the species Earinus elator Fabricius are new records for the Turkish fauna. All taxa are described based on their taxonomic characteristics. Keys to the genera and species are arranged and some of the body parts of taxonomic importance were drawn. In addition, their distribution in the our country and world are included.