Erzurum ilinde buğday bitkilerinin kök boğazından izole edilen Fusarium türleri ve patojeniteleri
The pathogenicity of Fusarium species isolated from wheat crown in Erzurum
- Tez No: 105272
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERKOL DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 28
Özet
Erzurum ilinde buğday bitkilerinin kök boğazında çürüklüğe neden olan Fusarium türlerini izole etmek, bu türlerin kültürel ve morfolojik özellikleri ile patojenitelerini belirlemek amacıyla bu çalışma, 1999 ve 2000 yıllan arasında yapılmıştır. İzolasyon çalışmaları sonucunda, toplam 468 Fusarium izolatı elde edilmiştir. Çalışmada elde edilen izolatlann % 34.8'i F. acuminatum, % 32.3 'ü F. equiseti, % 14.9'u F. nivale, % 16.8'i F. oxysporum, % 0.4'ü F. solani ve % 0.6'sı F. tabacinum 'dm. F. nivale ve F. tabacinum Türkiye'de buğday bitkisinden ilk kez bu çalışmada izole edilmiştir. Patojenite testlerinde, Kırik buğday çeşidinde en yüksek hastalık şiddetini F. nivale izolatları oluşturmuştur. F. acuminatum, F. equiseti, F. oxysporum ve F. solani izolatlan ise orta derecede virulant bulunmuştur. F. tabacinum izolatları ise patojenik bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In 1999 and 2000, this study was conducted to determine Fusarium species from base of stem on wheat, their cultural and morphological characteristics, pathogenicity in Erzurum. At the result of isolation studies, 468 Fusarium isolates were obtained totally. These isolates (with the percent of species in brackets) are been made up of F. acuminatum (34.8%), F. equiseti (32.3%), F. nivale (14.9%), F. oxysporum (16.8%), F. solani (0.4%) and F. tabacinum (0.6%). This is the first report of F. nivale and F. tabacinum from wheat in Turkey. In pathogenicity tests on wheat (cv. Kirik), the highest disease severity was caused by isolates of F. nivale, whereas isolates of F. acuminatum, F. equiseti, F. oxysporum and F. solani were moderately virulent. Isolates of F. tabacinum were nonpathogenic.