Metal-hidrojen reaktörde absorpsiyon esnasında ısı transferinin silindirik koordinatlarda incelenmesi
Study of heat transfer in cylindrical coordinates during absorption in a metal-hydrogen reactor
- Tez No: 105276
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFİ SARAÇ, YRD. DOÇ. DR. ABDURRAHİM BÖLÜKBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Hidrojen- enerji sisteminde enerji taşıyıcı rolü oynayan hidrojen diğer yakıtlarda bulunmayan karakteristiklere sahip tek sentetik yakıttır. Hidrojen çevresel açıdan çok uygun olup, termal, mekanik ve elektrik gibi diğer enerji biçimlerine dönüştürülebilir. Hidrojen temiz bir yakıt olmasına rağmen, depolanması esnasında birtakım güçlüklerle karşılaşılmaktadır. Hidrojen, gaz şeklinde, sıvı şeklinde ve bazı metaller veya elementler ile kimyasal bileşikler kurarak katı şekilde depolanabilir. Bu çalışmada, LaNis dolu reaktörde hidrojenin katı şekilde depolanması esnasında absorpsiyon olayı incelenmiştir. Hidrojenin katı şekilde depolanması için uygun bir reaktör tipi geliştirilmiş ve bu reaktör için ısı ve kütle transferini ifade eden matematiksel modeller kurulmuştur. Elde edilen sonuçlar önceki reaktör modelleri, ile kıyaslanmıştır. Sonuç olarak, bu reaktör tipinin depolama için daha uygun olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Hydrogen, which plays the role of an energy carrier in the hydrogen-energy system, is the only synthetic fuel with characteristics not shared by other fuels. Being environmentally very compatible, hydrogen can be converted into other energy forms such as thermal, mechanical and electrical. Although hydrogen is a pure fuel, various problems have been experienced during its storage. It can be stored in gaseous form, liquid form, and solid form by having chemical compounds with some metals or elements In this study, absorption was examined during its storage in solid form in reactor which it is filled with LaNi5. A compatible reactor type was developed to store the hydrogen in solid form and the mathematical models, expressing heat and mass transfer for this reactor were formulated. The results obtained were compared with the ones obtained from the former reactor modells. As a result. It has been found out that this reactor type is more compatible for storage.