Şebinkarahisar alunitinin akışkan yatakta termal bozulmasının incelenmesi
A Survey on thermal decomposition of Şebinkarahisar alunite in fluidized bed
  1. Tez No: 105277
  2. Yazar: AYFER KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ŞAHİN GÜLABOĞLU, PROF. DR. SAMİH BAYRAKÇEKEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Şebinkarahisar(Gedehor) alunitinin akışkan yatak kalsinasyonunun incelendiği bu çalışmada gaz akış hızı, sıcaklık, tane boyutu, hava-su buharı atmosferinin etkisi araştırılmış ve kalsine ürünlerde x-ışını toz kırınımı, taramalı elektron mikroskobu(SEM) ve EDS yöntemleri ile yapısal incelemeler gerçekleştirilmiştir. Cevherin bünyesindeki suyun yapıyı 510°C civarında terk ettiği, ekzotermik reaksiyonun 710°C'de meydana geldiği, alüminyum sülfattan gelen S03'm ise 600°C civarında uzaklaşmaya başladığı ve desülfürizasyonun 800°C'e kadar devam ettiği analizlerle belirlenmiştir. Kalsine ürünlerin x-ışını toz kırınım analizlerinde, 700°C'de K3Al(S04)3'\r\ oluştuğu görülmüş, ancak literatürlerde bahsedilen alkali şap- K 2S04. Al 2 (SO 4)3,xAl203, Al2(S04)3, a-K2S04 ve a-Al203'a rastlanılmamıştır. SEM görüntüleri ile kuvarsın 10jı'luk fazlar halinde alunit içinde dağıldığı ve EDS analizleri ile de dehidrate olan bölgelerin oldukça homojen olduğu tespit edilmiştir. Desülfürizasyonun ise, kabuk oluşumu ile ilerlediği ve kabuktaki kükürt kaybının akışkan yataktaki desülfürizasyon oranı ile uyuştuğu belirlenmiştir. Alunitin akışkan yatak kalsinasyonunun Avrami modeline iyi uyduğu görülmüştür. Dehidrasyon ve desülfürizasyon için lineer olmayan regresyon analizi ile aktivasyon enerjileri sırasıyla 50,02 ve 28,33 kcal/mol olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the present work, the effects of gas flow rate, temperature, particle size and the atmosphere of the air-water vapor on the calcination in the fluidized bed of Şebinkarahisar(Gedehor) alunite rock were investigated. In addition to these calcination experiments, the X-Ray Powder Diffraction, Scanning Electron Microscope and the Energy Disperse Spectrometry Analyses were studied with the calcined ore for determining the calcinations products. As a result of the analysis, the crystal water of the ore began to remove from the structure about 510°C. The exothermic reaction occurred at 710°C by Differential Thermal Analysis. The S03 from aluminum sulfate evolved at the 600°C and up to 800°C. K3A1(S04)3, an unidentified phase by literatures, was described by the analysis of the X-Ray powder diffraction patterns. However, alkaline alum- K2S04.Al2(S04)3.xAl203, Al2(S04)3, a-K2S04 and a-Al203 reported at some articles, weren't found. With the scanning electron microscope photographs, it was concluded that the quartz in the ore had a phase size with 1 0 \xm. At the same time with these analyses, it was measured by EDS that the dehydrated regions were highly homogeny. Besides, the desulfurization was progressed by the forming of a shell and losing at the sulfur amount was agreed with that from desulfurization rate at the fluidized bed. The calcination of the alunite rock was accomplished with the model of Avrami. For both dehydration and the desulfurization, the activation energies were calculated as 50,02 kcal/mol and 28,33 respectively.