Türkiye'de bazı mobilya tiplerinin üretiminde malzeme ve fire oranlarının belirlenmesi
Determining the materials and rates of loss in the production of some particular types of furniture in Turkey
  1. Tez No: 105343
  2. Yazar: UĞUR GENCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KURTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Türkiye'de Bazı Mobilya Tiplerinin Üretiminde Kullanılan Malzeme ve Fire Oranlarının Belirlenmesi“Türkiye'de Bazı Mobilya Tiplerinin Üretiminde Kullanılan Malzeme ve Fire Oranlarınm Belirlenmesi”adlı bu araştırmanın amacı, ülkemizde çeşitli mobilya tiplerinin üretiminde, farklı büyüklükteki işletmelerin birim üretim maliyetlerini hesaplayabilmesine ve verimliliğinin artmasına yardımcı olan malzeme ve fire oranlarınm tespit edilmesidir. Çalışmada, mobilya üretimine en fazla fire kaybına neden olan levha kesme aşaması incelenmiş ve fire oranlan bilgisayar destekli özel kesim programına göre belirlenmiştir. Bu amaçla, ilk aşamada orman ürünleri sanayii içinde önemli bir yere sahip olan mobilya endüstrisinde ve somut olarak büyük, orta ve küçük ölçekli kabin tipi mobilya üretimi yapan TunaÇelik, Adyton ve Mober firmalarında uygulama gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın yürütülmesi esnasında firmaların büyüklüğünün yamsıra kendi standartları, makine parkı, üretim teknikleri, kullandıkları yan mamuller ve iş hacimleri gözönünde bulundurulmuştur. Yapılan istatistiksel çalışmalar neticesinde anlamlı sonuçlann alınabilmesi için farklı nitelikteki ürünlerin, farklı adetlerde üretilmesi durumunda ortaya çıkan sonuçlar kıyaslanmıştır. DC
Özet (Çeviri)
SUMMARY Determining The Materials And Rates Of Loss In The Production Of Some Particular Types Of Furniture In Turkey The aim of this research having the above mentioned topic is to enable the manufacturers having various potentials the calculate their unit costs and determine the materials and rates of loss which help to increase their productivity. In this research, panel cutting process which causes the most loss has been observed and rates of loss have been determined by using computer aided special cutting programme. For this reason, initially the research has been performed in TunaCelik, Adyton and Mober Company, which has an important role in the forest products industry and manufactures cabinet type furnitures. While executing the work, the company's standarts, machines, production technics, half-products and the work capacity has been taken into consideration as well as the company's size. In order to take significant consequences with the istatistic that has been done, the results has been compared in case of producing different amounts and characteristic of products. X