Sapanca Gölü'nde tahta (Blicca bjoerkna L.1758) ve eğrez (Vimba vimba L.1758) balıklarının eşeysel olgunluğa erişme büyüklükleri ve yumurta verimlilikleri
Size at maturity and fecundity of white breams (Blicca bjoerkna L.1758) and baltic vimba (vimba vimba L. 1758) fish populations in Sapanca Lake
- Tez No: 105342
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARABATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 29
Özet
ÖZET Bu çalışmada Sapanca Gölü'nden 2000 ve 2001 yıllarının Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında yakalanan toplam 223 tahta balığı ( Blicca bjoerkna L. 1758 ) ve 134 eğrez balığı ( Vimba vimba L. 1758 ) birey örneklerinin eşeysel olgunluğa erişme büyüklükleri ve yumurta verimlilikleri tespit edilmiştir. Her iki balık türünde de dişi ve erkek bireylerin büyük çoğunluğunun 3. yaşında ( II. yaş grubunda ) az bir kısmının da 4. yaşında ( IH. yaş grubunda ) iken eşeysel olgunluğa eriştikleri saptandı. 3. yaşındaki Blicca bjoerkna birey örnekleri arasında eşeysel olgunluğa erişmiş en küçük dişinin total boyu ( TL cm.) 12.40 cm., vücut ağırlığı (W gr.) 18.70 gr., en küçük erkeğin ise 12.30 cm. ve 18.20 gr. olarak ölçüldü. Vimba vimba birey örneklerinin de 3. yaşta eşeysel olgunluğa erişmiş en küçük dişinin total boyu ( TL cm.) 18.70 cm., vücut ağırlığı ( W gr.) 80.30 gr., en küçük erkeğin ise 17.60 cm. ve 64.40 gr. dır. Ovaryuınlannda yumurta sayımı yapılan ve total boylan 14.40 - 25.20 cm. ler arasında dağılış gösteren 50 dişi Blicca bjoerkna birey örneğinin tespit edilen yumurta sayılan bu boylar arasında 2642 ( 14.40 cm.) ile 47978 adet ( 25.20 cm.) arasında değişti. Yaş gruplarına göre tespit edilen ortalama yumurta sayılan da 4941 adet ( HI. yaş grubu için ) ile 39181 adet ( VII. yaş grubu için ) olarak bulundu. Dişilerin yumurta sayılan, boyu ( TL cm.) ve vücut ağırlığı (W gr.) arttıkça genel olarak artış gösterdi. Yumurta sayısı ( F ) ile total boyu ( TL cm.) ve vücut ağırlığı ( W gr.) ilişkisini gösteren ; Log F (Yumurta sayısı) = - 0.909 + 3.88 Log TL r = 0.688 Log F (Yumurta sayısı) = 1.740 + 1.19 Log W r = 0.753 matematiksel denklemler ve korelasyon katsayüan elde edildi. Ovaryumlannda yumurta sayımı yapılan yaşlan II. ( 3. yaş ) - IV. ( 5. yaş ) yaş gruplan arasında total boylan da 14.60 cm. ( Uyaş ) - 25.90 cm. ( IV. yaş ) arasında değişen 40 dişi Vimba vimba birey örneğinin tespit edilen yumurta sayılan belirtilen boylar boyunca 3545 ( 14.60 cm.) ile 14988 adet ( 25.90 cm.) arasında değişti. Yaş gruplanna göre saptanan ortalama yumurta sayılan da 6462 adet ( II. yaş grubunda ) - 8753 adet (IV. yaş grubunda ) olarak bulundu. İncelenen örneklere göre balığın total boyu ( TL cm.) ve vücut ağırlığı ( W gr.) ile yumurta verimliliği ( F ) arasında ilişkilere ait ; VLog F (Yumurta sayısı) = 2.970 + 0.672 Log TL r = 0.035 Log F (Yumurta sayısı) = 3.250 + 0.309 Log W r = 0.048 matematiksel denklemleri ve korelasyon katsayıları bulundu. Sapanca Gölü'nde Blicca bjoerkna bireylerinin Mayıs, Vimba vimba bireylerinin ise çoğunlukla Haziran ayında üreme faaliyeti gösterdiği aylık ortalama gonadosomatik indeks değerlerinin hesaplanması ve yakalanan örneklerde gonad durumlarına göre yumurtasını dökmüş ve dökmemiş bireylerin tespit edilmesi suretiyle saptandı. Avcılığı yapılan bu türlerin göldeki stoklarının korunabilmesi bakımından 15.30 cm. ( 3. yaşta ) boyundan küçük olan Blicca bjoerkna ve 20.60 cm. ( 3. yaşta ) boyundan küçük olan Vimba vimba bireylerinin gölden yakalanmaması gerektiği kanısına varıldı. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Size at maturity and fecundity of white breams (Blicca bjoerkna L. 1758) and baltic vimba (Vimba vimba L. 1758) fish populations were investigated in Lake Sapanca, March- June 2000 and March- June 2001. In both species, most of males and females were sexually mature in the 3 rd year of lite. Some were mature in the 4 th year of life. Among the white breams which were at 3 year of age, the length and weight of the smallest female and male which reached the sexual maturity were found to be 12.40 cm., 18.70 gr. and 12.30 cm., 18.20 gr. respectively. Among the baltic vimba which were at 3 year of age, the length and weight of the smallest female and male which reached the sexual maturity were found to be 18.70 cm., 80.30 gr. and 17.60 cm., 64.40 gr. respectively. The fecundity of white breams ranged from 2642 ( 14.40 cm. rninimum total length ) to 39181 ( 25.20 cm. maximum total length ). The average of fecundity, depending upon the age of the fish in the population, was found between 4941 ( 4 year of age ) - 39181 ( 6 year of age ). Fecundity was observed to increase as the length and the weight of the fish increased. The equations and correlation coefficients ( r ) for the relationships between fecundity ( F ), the length ( TL cm.) of the fish and body weigth of the fish ( W gr.) are as follows ; Log F (Yumurta sayısı) = - 0.909 + 3.880 Log TL r = 0.688 Log F (Yumurta sayısı) = 1.740 + 1. 190 Log W r = 0.753 Fecundity of baltic vimba ranged from 3545 ( 14.60 cm. minimum total length ) to 14988 ( 25.90 cm. maximum total length ). The average of fecundity, depending upon the age of the fish in the population, were found to be 6462 ( 3 year of age ) and 8753 ( 5 year of age ). The equations and correlation coefficients ( r ) for the relationships between fecundity ( F ), the length ( TL cm.) of the fish and body weigth of the fish ( W gr.) are as follows ; Log F (Yumurta sayısı) = 2.97 + 0.672 Log TL r = 0.035 Log F (Yumurta ^sayısı) = 3.25 + 0.309 Log W r = 0.048 The white breams showed peak spawning during May and baltic vimba showed the peak spawning during July in this Lake. The smallest catching size was found to be 15.30 cm. ( TL ) for white bream population and it found as 20.60 cm. ( TL ) for baltic vimba population. VII