Türk inşaat sektöründe yap-işlet-sahip ol ve yap-işlet-devret kontratlarının uygulama esasları mukayesesi
  1. Tez No: 105344
  2. Yazar: SAİM BURÇİN KAPLANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM MANİSALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin kalkınma hedeflerine ulaşmada karşılaştığı en önemli sorunlardan biri de yeterli finansmanın sağlanamamasıdır. Özellikle bu ihtiyacı karşılamak amacıyla, 1980'lerden sonra Yap-İşlet-Devret ve Yap-îşlet modelleri ile projeler yapılmaya başlanmıştır. Bu yüksek lisans tezinde,“Türk İnşaat Sektöründe Yap-İşlet-Devret ve Yap-İşlet Kontratlarının Uygulama Esasları ve Mukayesesi”yapılmıştır. Bu amaçla öncelikle, yatırım kavramı, kamu yatırımı ve özel yatırım, Türkiye kamu yatırım stratejisi ve proje stoklan, Yap-İşlet-Devret ve Yap-İşlet modellerinin tanımlan, özellikleri, avantaj lan ve dezavantaj lan, sözleşmelerdeki taraflar ve sözleşmelerin içerikleri, projenin tespiti, süre, ücretin belirlenmesi ve seçim yapılması, modellerdeki riskler ile uygulama esaslan hakkında aynntılı bilgiler verilmiştir. Yap-İşlet-Devret modeline örnek olarak Manş Tüneli projesi incelenmiştir. Daha sonra Türk inşaat sektöründe işveren açısından yapım türleri seçimi için bir model oluşturulmuştur. Bu modelin kriterlerinin önem katsayıları, tecrübeli kişilerle yapılan bir dizi anketle elde edilmiş ve bu bilgiler Analitik hiyerarşi işlemi yardımıyla değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmede Expert Choice programından faydalanılmıştır. Yap-İşlet-Devret ve Yap-İşlet modelleri ile genel müteahhit ve çok sayıda müteahhit, yapım türlerinin belirlenen kriterlere ve önem katsayılanna göre karşılaştırması yapıldığında Yap-İşlet-Devret ve Yap-İşlet modellerinin günümüz şartlannda Türkiye için en uygun seçim olduğu sonucuna varılmıştır. Aynca Kriterleri kendi içlerinde sıralanarak, karar vermedeki en önemli kriterin finansman imkanı olduğu görülmüştür. Bu kriter açısından en uygun seçenek Yap-İşlet-Devret ve Yap-İşlet modelleri olduğundan Türkiye'nin bu modelleri uygulama nedeninin finansman sağlama kolaylığı olduğu görülmüştür. Teklif veren firmaları arasında en uygun olanı seçme işlemini bilimsel yollarla yapmak gerekmektedir. Bu sebeple, Yap-İşlet-Devret ve Yap-İşlet modelleriyle yapılacak bir projede teklif veren firmalar içerisinde hangi firmanın en uygun olduğuna karar vermek için bir çok amaçlı karar verme modeli oluşturulmuştur. Bu model bir örnek çalışmada açıklanmıştır. vııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Lack of funds, is one of the major problems that blocks developing countries like Turkey form reaching their goals. Since the early 1980s Build-Operate-Transfer and Build-Operate models have been used especially to cover this demand. This thesis is titled as“Principals and comparison of Build-Operate-Transfer and Build- Operate models in Turkish industry”. In this respect, Investment concept, private and public investment, Turkish public investment strategy and project stocks, definition of Build-Operate-Transfer and Build-Operate models, characteristics, advantages and disadvantages, sides and contents of the contracts, project evaluation and tender, risks in the models, principals of laws are presented and“The Channel Tunnel”project is provided as a case study. Then, a model is constructed to select the suitable organisation type for the owner. Criteria of this model and priority levels are obtained from the surveys made with the experts in the field and these data are evaluated with“Analytic Hierarchy Process”. Expert Choice computer program was used to evaluate the aforementioned data. When, Build-Operate-Transfer and Build-Operate, general -contractor and multiple primes are compared with the selected criteria and priority levels, it is concluded that Build-Operate-Transfer and Build-Operate are the best choices for Turkey. On the other hand, if we arrange the criteria with priority levels, finance opportunity is the most important criteria. For this criteria, Build-Operate-Transfer and Build-Operate are the best choices. Therefore, the finance opportunity is the main reason for choosing Build-Operate-Transfer and Build-Operate models for construction contracts in Turkey. We have to use a multiple criteria decision making model to decide which company will be responsible for the project. That's why, we build up a model to decide which company's offer is the best for us. And the model is explained with a fictional story. IX