Robot kontrolü ve kinematiği
Kinematic and control of robots
  1. Tez No: 105345
  2. Yazar: CUMALİ SEMETAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURKAN YAĞIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Bilindiği gibi robotlar yüksek hassasiyet, hız ve tehlikeli ortamlarda çalışabilme gibi çok sayıda avantaja sahiptir.“Robot Kontrolü ve Kinematiği”isimli bu tez çalışmasının amacı robotlarla ilgili temel bilgiler vermek ve bir robot kontrolü simulasyonu gerçekleştirmektir. Yeni bir çalışma olarak kayan kipli kontrol, üç serbestlik dereceli robotun rota takibinde kullanılmış ve bu kontrol yönteminin bu tip uygulamalarda kullanılabileceği gösterilmiştir. Birinci bölümde robotlar ve kayan kipli kontrol ile ilgili yapılmış çalışmalar özetlenmiştir. İkinci bölümde ise robot kinematiği, robot dinamiği ve kontrol ile ilgili temel bilgiler verilmiştir. Ayrıca kontrolcü olarak PED ve Kayan Kipli Kontrol anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, ikinci bölümde anlatılan temel bilgiler ışığında iki serbestlik dereceli ve üç serbestlik dereceli robot kollan için eklem momentleri bulunmuştur. Daha sonra eklem momentleri bulunan üç serbestlik dereceli robot kolu için kayan kipli denetim uygulanmış ve sonuçları incelenmiştir. Son bölümde ise ikinci ve üçüncü bölümde yapılan uygulamaların sonuçlan üzerinde durulmuştur. rx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Robots have a lot of advantages such as high precision, high speed and ability of working in dangerous environments. The aim of this thesis, named“Kinematic and Control of Robots”, is to explain basic principles of robotics and to perform a robotic control simulation. As a new study, trajectory following of a three degree of freedom robot has been performed by using sliding mode control and it has been shown that this control method could be used in such systems. In the first chapter, the studies about robots and sliding mode control have been reviewed. In the second chapter, basic principles of kinematic and dynamics of robots and control have been explained. Also PID and Sliding Mode controls have been explained as controllers. In the third chapter, joint torques of two and three degree of freedom robot arms have been found, by using these principles. Then, sliding mode control has been applied to three degree of freedom robot arm whose joint torques had been found and results are discussed. At the last chapter the results of these applications have been discussed.