Hasarlı kagir yapıların onarım ve güçlendirilmesi esasları ' İ.Ü. Eczacılık Fakültesi Dekanlık Binası örneği'
Repair and strength rules of damaged masonry structures,'Likely Istanbul University Pharmaceutics Faculty's Building'
  1. Tez No: 105380
  2. Yazar: İBRAHİM ETEM YİĞİTOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET HASARLI KAGİR YAPILARIN ONARIM VE GÜÇLENDİRİLMESİ ESASLARI,“İ.Ü ECZACILIK FAKÜLTESİ DEKANLIK BİNASI ÖRNEĞİ”Yığma yapılar, yöresel yöntemler kullanıldığı, mühendis eli değmediği ve depreme karşı özel önlemler alınmadığı için, depremler sonucunda en büyük hasarları görmüşler ve can kayıplarına neden olmuşlardır. Yığma yapılar tarihi yapılarda ve genellikle kırsal bölgelerde karşımıza çıkmaktadır. Yığma yapılar düşey yükler altında deprem gibi yatay yüklere karşı dayanıldı olacak şekilde projelendirilmelidir. Deprem yükleri altında binaların toptan göçmesini önlemek amacıyla ülkeler, bulundukları deprem kuşağına göre çeşitli şartnameler koymuş ve buna göre pencere kapı boşlukları, kat yüksekliği, taşıyıcı duvar kalınlığı, uzunluğu gibi teknik konulara çeşitli standartlar getirmişlerdir. Bu çalışmada da hasar görmüş kagir yapıların davranışı, hasar sonrası onarımı üzerine genel metotlar ve ülkemizde uygulanan yığma yapı şartnamesi ele alınmış, bu arada tarihi bina olan, giriş artı iki kattan oluşan Eczacılık Fakültesi Dekanlık binası da incelenmiş ve burada anlatılan onaran ve güçlendirme yöntemlerinden faydalanarak yapılabileceği belirtilmiştir. vm
Özet (Çeviri)
SUMMARY REPAIR AND STRENGTH RULES OF DAMAGED MASONRY STRUCTURES,“LIKELY ISTANBUL UNIVERSITY PHARMACEUTICS FACULTY'S BUILDING”Masonry structures that were built with customary procedures were not convenient current earthquake codes usually and not taken any engineering service, therefore they were damaged very much by earthquakes and other effects. This structure style are used usually to historical buildings and buildings that were build in rural regions. Masonry structure must be projected to considering to both vertical loads (likely, dead loads and live loads ) and horizontal loads (likely, earthquake loads and wind loads) by professional engineers. It is decreased buildings' damages during earthquakes by using current structure codes. In this codes, they are designed story height, main wall thickness and length, windows and doors bay length for masonry structure divisioa In mis study, it was introduced the behaviour of damaged masonry structures, common repair methods of existing damages and masonry structure division of national structure code. Also historical pharmaceutics faculty's building with three story was observed. rx