İşletmelerde toplam verimli bakım uygulamasında başarının kriterleri
The Criterions for a succesful total productive maintenance implementation in plants
- Tez No: 105379
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZET İŞLETMELERDE TOPLAM VERİMLİ BAKIM UYGULAMASINDA BAŞARININ KRİTERLERİ Toplam Verimli Bakım veya kısaca bilinen adıyla TPM (Total Productive Maintenance); işletme ortamında planlı bakım tekniğinin geliştirilmesi ve kayıplardan yola çıkarak üretim sisteminin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi süreci olarak tanımlanır. Temeli 1960'lann sonlarına dayanan TPM sistemi, günümüzdeki uygulamalarında yukarıdaki tanımı aşmış ve balamdan üretime, verimlilikten kaliteye ve hatta tasarıma kadar uzanan geniş bir yelpazede faaliyet gösteren bir gelişim süreci ve aynı zamanda bir yönetim sistematiği haline gelmiştir. Toplam kalite sistemindeki gelişim süreçlerim, daha ileri aşamalarla ekipmanlara uyarlanmasını ele alan TPM, günümüzde; bir Ekipman Yönetim Sistemi olarak da tanımlanmaktadır. TPM'in hedeflerini farklı şekillerde tanımlamak mümkündür. Verimliliğin maksimize edilmesi, duruşların azaltılması gibi faktörlerin hepsi birer hedeftir. Ancak, bunların hepsinin birer“kayıp”olduğu göz önünde bulundurulursa, TPM'in en temel hedefi“sıfir kayıp”olarak özetlenebilir. Bu hedeflere ulaşmak için, TPM'in tanımladığı pek çok uygulama, önlem ve analiz paketi vardır. TPM, işletme ortamında mevcut olan üretim sistemlerinin gelişimlerinin izlenmesi, kayıpların tanımlanması, iyileştirme ve geliştirme süreçlerinin yönetilmesi ve verimliliğin mümkün olan en üst düzeye çıkartılması için tasarlanır. Bunlar, üretim verimliliği, üretim metodu, ekipman kullanımı, balam geliştime ve planlama sistemleriyle sağlanır. Şimdiye kadar gerçekleştirilmiş TPM uygulamalarında elde edilmiş sonuçlar oldukça çarpıcıdır. Üretkenlikte ve ekipman verimliliklerinde %150'lere varan artışlar, proses hatalarında 1/10'a ve iş kazalarında 1/250'ye varan azalmalar, kalitede ve müşteri memnuniyetindeki artış ve maliyetlerdeki düşüş, TPM çalışmalarında elde edilmiş gözle görülür ve gözle görülmeyen faydalara örnek olarak gösterilebilir. XVTPM'de diğer önemli bir konu ise, bakım operatörleri ile işletmeci (kullanıcı) operatörlerin görev ve sorumluluklarının yeniden gözden geçirilmesidir. Rutin işlemler olarak adlandırılan; temizlik, yağlama, sıkma ve temel denetimlerin kullanıcı operatörlerce gerçekleştirilmesini isteyen otonom bakım sistemi, operatörlerin makinalannı benimsemelerini sağlamayı hedefleyen önemli bir TPM disiplinidir. Basit bir sistematik olmasına rağmen uygulamada en çok direnç gören konulardan biridir. TPM'in en önemli karakteristik özelliklerinden biri de grup çalışması esasına dayanmasıdır. TPM, herbir üyenin aktif görev aldığı küçük çalışma gruplarıyla uygulanır ve gerçek bir ekip çalışmasıdır. Söz konusu bu karakteristik özelliklere paralel olarak TPM, ilk aşamada sadece üretim alanlarını kapsarken, daha ileriki aşamalarda işletmenin geneline yayümalıdır. TPM uygulamalannda başarının en önemli anahtarları; uygulayan kişilerin kararlılığı, yöneticilerin gerçek anlamda konuyu anlayıp benimsemeleri ve liderliği ele almaları ve en doğru uygulama planıyla yola çıkmalarıdır. İşletmelerin kendilerine özgü olan yapılan, prosesleri ve kendi özel ihtiyaçları doğrultusunda TPM sisteminin yeniden yorumlanması ve işletmeye özel bir uygulama planının hazırlanması son derece önemlidir. Neticede, TPM bir Japon modelidir ve Türkiye şartlarına göre yeniden yorumlanmalıdır. Toplam kalite yönetim sistemi içerisinde TPM, vazgeçilmez bir uygulama olarak dünya sanayindeki yerini almıştır. Türkiye için yeni bir disiplin olmakla birlikte TPM, önümüzdeki on yıllık süre içerisinde ülkemizde de vazgeçilmez bir idari/yönetimsel sistem olarak sanayilerdeki yerini alacaktır. XVI
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE CRITERIONS FOR A SUCCESSFUL TOTAL PRODUCTIVE MAINTENANCE IMPLEMENTATION IN PLANTS Total Productive Maintenance, or in short TPM, is defined as a process for developing a maintenance system in production plants, enhancing and improving the production system starting from the major and minor loses of plants. TPM, evolved at the end of 1960's, nowadays exceed the above definition and became an improvement and management system acts in various disciplines from maintenance to production and from efficiency to quality and even to design. TPM, which deals to adapt the implementations of Total Quality Improvement processes to the equipments in advanced levels, is also known as an Equipment Management System. It is available to define the targets of TPM in different ways. Minimisation of stoppages and improvement of efficiency are all basic targets. However, if it is considered that all of them are in fact losses, the main target of TPM can be briefly as defined“eliminating of the losses”. To reach the target, there are several implementations, measure and analysis packages which are defined by TPM. TPM is designed for observing the improvement of production systems, defining the losses, managing the enhancement and improvement processes and improving the efficiency to the highest level that is possible. That can be done by production efficiency operations, analysis of production methods, and the way of using equipments, maintenance, and planning systems. The results of TPM projects implemented up to now in various companies around the world are very impressive. Increase in value added productivity of %150, the number of process failures cut to 1/10 and, the number of sporadic accident cases cut to 1/250, improvement in quality and customer satisfaction, decrease in costs could be given as examples of effects which obtained from TPM implementations. xvuAnother significant topic in TPM is rearranging the missions and responsibilities of maintenance and manufacturing operators. The Autonomous Maintenance System is an important TPM discipline that targets to make the operators own their equipments, requires cleaning, oiling and inspection, i.e. known as the routine actions, have to be carried out by the manufacturing operators. Though it is a basic systematic, strong resistance by the operators may be observed at the implementation stage. Teamwork is one of the most important characteristics of TPM system. TPM is a real teamwork and, represented by small group activities where every member actively joins to the implementations. According to those characteristic properties, while the TPM activities take place only at production areas during the initial stages, however, TPM has to be made available to all the sectors of the company at the advanced stages. The most important key factors for a successful TPM implementation are, the determination of responsible people and making the managers understand the topic correctly and take up the leadership. It is very significant to reinterpret the TPM system according to the specific structures, processes and requirements of companies and to prepare a company specific implementation program. Consequently, TPM is a Japanese model and has to be reinterpreted according to the specific conditions of Turkish industry. Within the Total Quality Management System, TPM took its place in the world industry. While TPM is a new discipline for Turkey, TPM will get its inevitable place in the industries of our country over the next decade. XV1I1