Deprem karşısında bina titreşimlerinin analizi ve kontrolü
Analysis and control of building vibrations against the earthquake
  1. Tez No: 105381
  2. Yazar: CÜNEYT ERTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURKAN YAĞIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Özet DEPREM KARŞISINDA BİNA TİTREŞİMLERİNİN ANALİZİ VE KONTROLF“Deprem Karşısında Bina Titreşimlerinin Analizi Ve Kontrolü”isimli tez çalışma- smda öncelikle binaların titreşim kontrolünde sıkça kullanılan kontrol ınetodlan araştırıldı ve bu konuda yapılmış çalışmalar özetlendi. Dalın sonra binaların titreşim kontrolünde kullanılan kontrol stratejileri tanıtıldı. Tezin ikinci kısmında, bu metodlar arasından klasik kontrol yöntemi olarak sınıf landırılan PID (Oransal+İntegral+Türev) kontrol, modern kontrol yöntemlerinden LQR (ikinci Dereceden Doğrusal Düzenleyici) ve değişken yapılı sistem kontrol yöntemlerinden Kayan Kipli Kontrol (SMC) ayrıntılı olarak incelendi. Üçüncü bölümde uygulamada kullanılan zeminden kontrol ve ATMD (Aktif Ayarlı Kütle Sönümleyici)'li kontrol stratejileri ele alındı. Bu sistemlere sahip bina model lerinin matematiksel ifadeleri çıkarıldı. Daha sonra zeminden kontrol ve ATMD kon trol stratejilerine sahip bina modellerine PID, LQR ve SMC kontrol yöntemlerinden herbiri ayrı ayrı uygulandı ve MATLAB paket programı ile yapılan simülasyon sonuçları yorumlandı. Simülasyon sonuçları SMC'nin binaların titreşim kontrolünde kullanılan ve bu tez çalışmasında, incelenen yöntemler arasında en iyisi olduğunu gösterdi. Bundan sonraki aşamada ise zeminden kontrollü bina modeline ve ATMD'li bina modeline SMC yöntemi uygulandı ve sistemlerin frekans cevaplan karşılaştırıldı. Yapılan inceleme sonucunda, SMC kullanılarak zeminden kontrollü sistemin bi naların titreşim kontrolünde daha iyi performans gösteren bir strateji olduğuna karar verildi. Sonuç olarak yeni inşa edilecek binalar için zeminden kontrolün daha iyi olacağı ama inşası tamamlanmış binalar için eğer bu sistemi kuracak yeterli alan yoksa ATMD sisteminin uygun olacağı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY ANALYSIS AND CONTROL OF BUILDING VIBRATIONS AGAINST THE EARTHQUAKE In the first part of“Analysis and Control of Building Vibrations Against the Earthquake”, the control methods for vibration of buildings are. investigated and the projects in this field are summarized. Then, the control strategies used in vibration control of buildings are investigated and a general information is given about the previous studies. In the second part of the thesis, these methods -classic control method PID (Pro- portional+Integral+Derivative), modern control method LQR (Linear Quadratic Regulator) and SMC (Sliding Mode Control) are throughly investigated. In the third part, base isolation and ATMD (Active Tuned Mass Damper) control systems are introduced and mathematical formulations of building models which have these systems are derived. Later PID, LQR and SMC control methods are applied one by one on these building models and simulated by MATLAB software program. The result of the simulation revealed that the SMC vibration control method is the best one among the other control methods which a.re investigated in this study. After this, SMC method is applied to buildings having the two control strategies separately and the frequency responses of the systems are compared. As a result of this research, it is concluded that base isolation with SMC is the best among the other methods. For new constructions, base isolation is the besi method but for finished buildings, if there is not enough space to apply base isolation system, then it is recommended to use ATMD method.