Marmara, Karadeniz ve Kuzey Ege denizlerinde sapropelik birimlerin ve bunlarla ilişkili çökellerin organik jeokimyası
Organic geochemistry of sapropelic units and related sediments from Marmara, Black Sea and Northern Agean Sea
- Tez No: 105402
- Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK ÇAĞATAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimyasal Oşinografi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Bu araştırmada Marmara Denizi'nde günümüzden önce 10.600-6400 ve 4750-3200 yıllan arasında oluşmuş iki sapropelik sediment tabakası ile Karadeniz'de Holosen sapropeli ve Kuzey Ege Denizi'nde bir karot örneği organik jeokimyasal yöntemlerle incelenmiştir. Marmara Denizi sapropelik tabakalarının organik karbon (Corg) içerikleri %0.7-2.9 arasında değişmektedir. Bu nispeten düşük organik karbon değerleri yüksek kırıntı malzeme girdileri ile organik maddenin seyrelmesinden dolayıdır. Marmara Denizi örneklerinde C/N ve 813C oranlan ile hidrojen indeks (HI) değerleri, bu denizin göl döneminden deniz dönemine geçiş gösterdiği günümüzden 12000 yıl öncesinden 3000 yıl öncesine değin, denizel kökenli organik madde girdisinin dereceli olarak arttığım göstermektedir. Düşük HI değerleri, sapropelik çökellerin genel olarak oksik su koşullan altında çökelimine işaret etmektedir. Ancak Marmara denizi sapropelik çökellerinin düşük pr/ph oram (
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Organic geochemistry of two sapropel and sapropelic sediment units from Marmara Sea, the Holocene Sapropel from the Black Sea and a sediment core from northern Aegean Sea were studied. The sapropelic sediment units of 10.600-6400 and 4750-3200 yr BP contains 0.7- 2.9% Corg. These low Corg contents are mainly due to dilution from high detrital mineral input. C/N, 813C and hydrogen index (HI) values of the Marmara Sea sediment cores show that starting from the time of inflow of Mediterranean waters at 12000 yr BP until about 3000 yr BP, the proportion of marine organic matter increased gradually with time. Low HI values suggest that the lower-layer water conditions were generally oxic, but the low pr/ph ratio of the bitumen fraction show that the bottom waters were at least depleted in oxygen during the deposition of the Marmara sapropelic layers. The organic matter mainly consists of low molecular n-alkanes. These layers are more enriched in aromatic hydrocarbons, but more depleted in n-alkenes and pyrolazible organic carbon compared to the Black Sea sapropel. They are also characterized by the absence of high molecular n-alkanes. The Corg content of the Black Sea sapropel varies between 9.7 % and -23.8 %. The C/N and 813C ratios indicate that the Black Sea sapropel contains a higher proportion of terrestrial organic matter than the overlying coccolithic unit. The Black Sea sapropel is enriched in alkenes and low molecular weight n-alkanes, with lesser amounts of fatty acids and high- molcular weight n-alkanes. The pr/ph ratio of this unit is low (