Ege Denizinde gökkuşağı alabalığının (Oncorhynchus mykiss W. 1792) ağ kafes yetiştiriciliğine adaptasyonu ve yaşama gücü ile gelişme özelliklerinin araştırılması
  1. Tez No: 56242
  2. Yazar: YUSUF GÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ÖZDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Gökkuşağı alabalığı Kuzey Amerika orjinli olup, 1888 yılında Avrupa'ya getirilmiştir. Farklı ülkelerin çeşitli bölgelerinde yapılan birçok seleksiyon çalışmaları sonucu çok çeşitli hatlar elde edilmiştir. Gökkuşaği alabalığının esas olarak 2 varyetesi vardır. Bunlardan Oncorhynchus mykiss sürekli tatlı sularda yaşar. Salmo gairdneri ise açık deniz formu olarak bilinmektedir. Dünyada yüzyılı aşkın bir zamandan beri yetiştiriciliği yapılmakta olan gökkuşağı alabalığının yerleşik formu 1969 yılında Türkiye'de getirilmiş olup, halen 400'ü aşan işletmede yetiştiriciliği yapılmaktadır. Gökkuşağı alabalığı esas olarak tatlı su türü olmasına rağmen tuzlu suya kolayca adapte olabilmektedir. Tuzlu suya adapte olan gökkuşağı alabalıkları, daha hızlı büyüme göstermektedir. Gökkuşağı alabalığının bu euryhalin özelliği türün denizde de kültüre alınmasını mümkün kılmaktadır. Karadeniz ve Marmara denizlerinde bu balığın deniz suyunda yetiştirilmesini sağlayacak uygun su özellikleri mevcuttur. Ege denizi'nde ise çok yüksek olan (%o36- 38) tuzluluk, yüksek sıcaklıklarla birlikte alabalığın denizde yaşamasını güçleştirmektedir. Buna rağmen kış aylarında düşük su sıcaklıklarında, gökkuşağı alabalığı yüksek tuzluluğa dayanabilmektedir. Bu çalışmada yüksek tuzluluğa sahip Ege Denizi'ne farklı canlı ağırlıklardaki (121, 140, 160, ve 204 g.'lık) gökkuşağı alabalıkların tedrici ve direkt olmak üzere iki yöntemle adaptasyonu çalışılmıştır. Gökkuşağı alabalığının deniz suyunda yaşamasını güçleştiren ozmoregülasyon problemini ortaya koyabilmek amacyle balıkların adaptasyonu sırasında kan plazmaları ve solungaç dokuları alınmıştır. Kan plazmalarından Na+, K+, Cl~, Ca++, Mg++ gibi elektrolitlerle, solungaç dokularındaki Na+-K+-ATP enzim düzeyleri tesbit edilmiştir. Denize adaptasyon sağlayan üç grup balıklarla (121+ 2,4g., 204+ 2,6 g. ve 224± 3,2g.) deniz suyunda 60-80 gün boyunca büyütme çalışması yapılmıştır. Denizsuyundaki gelişme ve yaşama oranlarıyla karşılaştırmak amacıyle tatlı su işletmesinde kontrol grubu (23 1 g.) oluşturulmuştur. Ege denizi'ne tedrici adaptasyondaki yaşama oranlan 121 g., 140 g., 160 g. ve 204 g.'lık balıklarda sırasıyle % 95, 75, 80, ve 91; direkt yöntemde ise % 5, 1 1, 43 ve 78 olarak elde edilmiştir. Denize adaptasyon döneminde balıkların kan plazmalanndaki elektrolit miktarı ile solungaçlarındaki Na+-K+-ATP enzim düzeyleri, başlangıçtaki kontrol gruplarına göre anlamlı şekilde değişmiştir. Na+, Cl', K+, Ca+4, Mg++ ve solungaç Na+-K+-ATP enzim düzeyleri tatlı sudaki kontrol gruplarında sırasıyle 175+ 1.7 mmol/1., 185+ 2.3 mmol/l, 1,2 + 0.05 mmol/1, 7+ 0.08 mg/dl, 3.8± 0.05 mg/1., 0.0579+ 0.02 mmol PN pp/mg.prot. iken, deniz suyunda ortalama 232± 9.7, 213+4.2, 6.5+0.77,13+0.43, 9.8± 1.31 ve 0.33 1 1± 0.08 mmol PN pp/mg. prot. düzeylerine ulaşmıştır. Deniz suyunda 60-80 gün yetiştirilen gökkuşağı alabalıkları (121 g., 204 g. ve 224 g.) sırasıyle 300+ 5.4g., 552± 1.4 g., 452Ü6.9 g. canlı ağırlığa ulaşmışlardır. Bu dönemdeki yaşama oranlan; % 46, 62, ve 73; günlük ağırlık artışları 2.41, 4.40, 3.85 g. olarak tesbit edilmiştir. Tatlı sudaki kontrol grubunda ise başlangıçtaki canlı ağırlık 231+ 3.7 g. iken, 60 günün sonunda 441± 10.6 g.'a ulaşmıştır. Bu grupta yaşama oranı % 100, günlük canlı ağırlık artış 3.55 g. olarak bulunmuştur. Çalışma sonunda, alabalıkların büyüklükleri ile deniz suyuna adaptasyonları ve gelişimleri arasında yakın bir ilişkinin olduğu ortaya çıkmıştır. Yine büyük alabalıkların direkt deniz suyuna daha iyi dayandıkları görülmüştür. Her boy grubu alabalıkta tedrici olarak deniz suyuna alıştırmanın daha büyük bir basan sağladığı tesbit edilmiştir Sıcaklığın deniz suyunda yaşama ve gelişmeyi olumsuz etkilediği, bu bakımdan Ege denizi'ndeki gökkuşağı alabalığı üretimlerinin su sıcaklığı 18 °C'yi geçmeden sonuçlandırmak gerekeceği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The origin of rainbow trout is North America and it's taken to Europe in 1888. At the end of some selection studies provide same subspecies from different countries and regions. In fact they have got two varieties, one of them is Oncorhynchus myldss that always lives in fresh water. Another one is Salmo gairdnerii that is known off-shore species. Rainbow trouts which have been growth since 100 years have been taken to Türkiye in 1969 and still growing in 400 fish farms. Although rainbow trout is a fresh water species it can adapt to the sea water. The adapted trouts can grow faster. For that reason it's possible to culture in sea-water because of their eurihaline characteristic. There are suitable sea-water specialities in Black sea and Marmara sea; but in Aegean sea high salinity (%o36-38) and high temperatures get breeding difficult. In spite of these negative conditions rainbow trout can resistliving in sea- water. In this sutdy rainbow trouts which live weigths are different (121 g., 140 g., 160 g., 204 g.) have been adapted to the Aegean sea whose salinity is very high. Adaptation methods are gradual and direct. Along the adaptation blood plasms and gill cells have been taken to state the osmoregulation problems. Na+, K+, CI“, Mg++, Ca+4 electrolits from blood plasms and Na+-K+-ATP enzym levels from gill cells have been determined. Three groups of fishes that have been provided adaptation to the sea-water have been growth for 60-80 days. A control group have been set up in a fresh water trout farm to compare growth and survival ratios. 106Survival rates for gradual adaptation group whose live weights are 121 g., 140 g., 160 g., and 204 g. have realized 95, 75, 80, 91 % besides the results of direct method are 5, 1 1, 43, 78 %. The electrolite quantities in blood plasms and levels of Na+-K+-ATP enzym in gills have changed meanly according to beginning of study in the period of sea- water adaptation. Na', CI”, K+, Ca++, Mg+f and Na+-K+-ATP enzym level in gills are 175+1.7 mmol/1., 185 mmol/1., 1,2 ± 0.05 mmol/1., 7± 0.08 mg/dl., 3.8± 0.05 mg/1., 0.0579+ 0.02 in fresh water control group. Besides, these results have become ortalama 232+ 9.7, 213+4.2, 6.5+0.77,1310.43, 9.8+ 1.31 and 0.3311+ 0.08 mmol PN pp/mg. prot. in sea-water. Rainbow trout whose live weights are 121 g., 204 g., 224 g., and have been growth in sea-water, have become 300± 5.4g, 552± 1.4 g., 452+16.9 g. Survival rates in this period are 46, 62, 73 %. Daily growth rate have been determined like 2.41, 4.40, 3.85 g. The live weight of control group is 231+ 3.7 g. at the beginning of study then after 60 days that results have became 44 1± 10.6 g. Survival rate is 100 % and daily growth rate is 3.55 g. in this group. At the end of study it's determined that there was a relation between size of fish and adaptation to the sea-water and growth rate. Big fishes could have adapted easily. In fact, if rainbow trouts adapt to the sea-water with gradual method it will be more succesful. Temperature effects growth in negative way in sea-water. According to these results rainbow trout production must be finished when temperature don't pass 18 °C for Aegean Sea. 107