İstanbul metrosu grovaklarındaki süreksizliklerin jeoistatistik incelemesi
Geostatistical investigation for the discontinuities of the İstanbul metro greywackes
  1. Tez No: 105404
  2. Yazar: MEHMET DİNÇER KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OKAY GÜRPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Özet İstanbul Metrosu Grovaklanndaki Süreksizliklerin Jeoistatistik incelemesi Yeraltı Kaya Mühendislik Yapılarında önlem, işlem ve yöntemde en uygun seçimlerin yapılmasını sağlamak amacıyla yeni bir karar verme yaklaşımı tasarlanmış ve İstanbul Metrosu'nun bir kesimi için denenmiştir. Yapılabilirlik Projesi, Kesin Proje, Uygulama Projesi ve Yapım Aşamalarında kullanılabilecek şekilde oluşturulan yöntemde, Mühendislik Jeolojisi, Jeomekanik, Jeoteknik ve Jeoteknoloji disiplinlerine ait toplam 112 adet veri kullanılmıştır. Her veri, 1 ile 10 arasında olumsuzdan olumluya doğru değişen bir derecelendirme ve kriter gruplarından oluşur. Her Disiplinin, sözkonusu Proje Aşamalarındaki önemi birbirinden farklıdır. Yöntem, Yeraltı Kaya Yapısının tek bir noktasına, belirli bir kesimine, ya da tamamına, sözü edilen aşamalardan herhangibiri sırasında, öncesinde ya da sonrasında uygulanabilir. Hesaplamalar, çok basit aritmetik işlemlerden oluşur. Bulunan eşitlikler yardımıyla, kararlar geriye ya da ileriye dönük olarak çözümlenebilmektedir. Böylece mühendis, şimdi ve gelecek için en uygun kararlan alabilecek, geçmişte aldıklarım da yorumlayabilecektir. Bütün bu süreci denetleyen etmen, 4 Disiplin ve 4 Aşama için önerilen Neg, Ngm, Ngt, Ngty değerlerinin işbirliğinde, Karar Sayısı (Nd) olarak tanımlanmıştır. XIX
Özet (Çeviri)
Summary Geostatistical Investigation for the Discontinuities of the Istanbul Metro Greywackes In this study, a new approach to optimise measures, operations and methods in Underground Rock Engineering Structures is introduced, and tested on a section of Istanbul Metro Project. This approach can be applied to the Project stages of Feasibility, Detail, Applicaton and Construction. A total of 1 12 data from the disciplines of Engineering Geology, Geomechanics, Geotechnics and Geotechnology are used in this method. Each datum, consists of a grading between one to ten, from negative to positive, and various criteria. The importance of each Discipline in the above mentioned project stages are different from each other. This method can be applied on an underground rock structure at one point, on a part of a section, or on the whole during, before or after any of the above stages. In this method, simple arithmetic operations are used for calculation. Back and forth assessments and analyses are made possible by using the given simple equations. In this way, the Engineer shall be able to reach the optimum determination for the present status and the future in addition to the evaluation of the past decisions. The overall controlling factor for these actions with the contribution of Neg, Ngm,Ngt, Ngty is called the determinative Number (Nd). XX