Safranin-O'nun yüzey aktif madde miselleri ile etkileşiminin incelenmesi
Studies on the interaction of safranin-O with sufactant micelles
- Tez No: 105405
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGİN BİNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
ÖZET SAFRANİN-O'NUN YÜZEY AKTİF MADDE MİSELLERİ İLE ETKİLEŞİMİNİN İNCELENMESİ Katyonik bir boyarmadde olan Safranin-O'nun, aynı bidrofob grubu (Lauril) farklı polar grupları içeren anyonik ( Sodyumlaurilsülfat ve Sodyumlaurilsûlfonat ), noniyonik (Tween 20 ve Brij 35), amfoterik ( Laurilsülfobetain ) ve katyonik ( DodesütrimetilamonyumbromÜr ) yüzey aktif maddelerle sulu ortamdaki etkileşimi, yüzey aktif madde derişimine bağlı olarak spektrofotometrik yöntemle çalışıldı. Safranin-O'nun yüzey aktif madde misellerine bağlanma sabitleri ve bağlanma kesirleri, Benesi-Hildebrant Eşitliği ile hesaplandı. Safranin-O'nun misellere bağlanma derecesi ; Tween 20 > Brij 35 > Sodyumlaurilsülfat > Sodyumlaurilsûlfonat > laurilsülfobetain sırasıyla azaldı. Safranin-O'nun anyonik yüzey aktif madde olan Sodyumlaurilsülfat ve Sodyumlaurilsûlfonat ile kritik misel derişimi altındaki derişimlerdeki etkileşimi ayrıca çalışıldı. Job Yöntemi kullanılarak Safranin-0 ile Sodyumlaurilsülfat ve Sodyumlaurilsûlfonat arasında 1:1 moleküler kompleksin oluştuğu ve Sodyumlaurilsülfat ile olan kompleksin oluşum sabitinin Sodyumlaurikütfonatla olandan daha büyük olduğu bulundu. Safranin-O'nun Sodyumlaurilsülfat ve Tween 20 miselleriyle etkÜeşimine değişik yüzdelerdeki organik çözücülerin; MetanoL, Dimetilformamid ve Dioksan etkisi araştırıldı. Ortamda organik çözücü derişimi arttıkça, misel boyutu küçüldü, Safranin-O'nun miselle etkileşme derecesi azaldı ve aynı derişimdeki çözücünün bağlanmayı azaltma etkisi ; Dioksan > Dimetilformamid > Metanol sırasını izledi Safranin-O'nun kritik misel derişimi altındaki derişimlerdeki Sodyumlaurilsülfatla etkileşimine organik çözücü etkisi araştırıldı. Moleküler kompleks oluşumuna organik çözücü etkisinin, misele bağlanmaya olan etkisiyle aynı sırayı izlediği bulundu. XXI
Özet (Çeviri)
SUMMARY STUDIES ÖN THE INTERACTION OF SAFRANIN-O WITH SURFACTANT MICELLES The interaction of Safranin-0, a cationic dye, with various surfactants, having the same hydrophobic group ( Lauryl ) and different polar groups, as anionic ( Sodhimlaurylsulfate and Sodiumlaurylsulfonate ), nonionic ( Tween 20 and Brij 35), amphoteric ( Laurylsulfobetaine) and cationic ( Dodecyltrimethylammonhim Bromide ), in aqueous media was studied by spectrophotometric method as a function of surfactant concentration. The binding constants and fraction of bound Safranin-0 to micelles were calculated by means of Benesi-Hildebrand Equation. The binding degree of Safranin-O to micelles has been found to follow the order : Tween 20 > Brij 35 > Sodiumlaurilsulfate > Sodiumlaurilsulfonate > Laurilsulfobetaine. The interaction between Safranin-0 and anionic surfactants Sodiumlaurylsulfkte and Sodiumlaurylsulfonate at concentrations below their critical micelle concentrations was studied separately. The results obtained with Job's Method indicated the formation of 1:1 molecular complex between Safranin-O and anionic surfactants ( Sodiumlaurylsulfate and Sodiumlaurylsulfonate ). The complex formation constant with Sodiumlaurylsulfate was found to be higher than the one formed with Sodiumlaurylsulfonate. The effect of organic solvents as, Methanol, Dimethylformamide and Dioxan at various percentages, on the interaction of Safranin-0 to micelles of Sodiumlaurylsulfate and Tween 20 was studied. As the concentration of organic solvents increased, the micellar size and interaction degree between Safranin-0 and micelles decreased and this effect of solvents followed the order: Dioxan > Dimethylformamide > Methanol. Influence of organic solvents on the interaction of Safranin-0 with Sodiumlaurylsulfate at the concentration below the critical micelle concentration was studied. The order of the influence of organic solvents on the formation of molecular complex was found to be the same as their influence on binding to micelles. XXII