' Kültür Çipura balıklarında (Sparus auratus, L .1758) Vibriosis'in ELİSA ve bakteriyolojik yöntemlerle teşhisi'
Diagnosis of Vibriosis by ELİSA and methods in cultured sea bream (sparus auratus, L 1758)
- Tez No: 105424
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN TİMUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
\ ÖZET Kültür Çipura Balıklarında (Sparus auratus L 1758) Vibriosis'in ELİSA ve Bakteriyolojik Yöntemlerle Teşhisi Bu çalışma, Ege kıyılarında özellikle Bodrum ve çevresindeki çipura işletmelerindeki bulunan balıklarında ara sıra epizootiklere neden olan vibriosisin ELISA ve bakteriyolojik yöntemlerle teşhisi amacıyla yapılmıştır. Yaklaşık 15 adet işletmeden temin edilen 60 adet balık numunesinde, bakteriyolojik ve histopatolojik yönden muayene işlemleri uygulanmıştır. Hasta balıkların kan örneklerinden elde edilen serumlar ve enfekte balıklardan izole edilen iki Vibrio türü V.alginolyticus ve V.ordalii ile bunlara ilaveten Y.angiullarum susu vibriosisin ELİSA ile teşhisinde kullanılmıştır. Bakteriyolojik ekimler balığın karaciğer, dalak, böbrek gibi iç organlarından, kanlarından ve vücut yüzeyindeki ülserlerinden %1 tuz içeren TSA'ya ve TCBS ağara yapılmıştır. Hasta balıklardan izole edilen 6 izolata ait bakterilerin hücre morfolojileri, Gram boyanma özelliği ve biyokimyasal özelliklerine göre üç Vibrio türü identifiye edilmiştir. İdentifiye edilen üç Vibrio türü hareketli ve vibriostata (0/129) hassastır. V.damsela kolonileri TCBS ağarda yeşil renkli koloniler oluştururken, V.ordalii ve V.alginolyticus sarı renkli koloniler oluşturmuştur. V. alginolyticus katı vasatın yüzeyinde tipik olarak yayılarak büyüme özelliği göstermiştir. Hasta balık serumlarında patojen bakterilere karşı oluşan antikor seviyesi ELISA ile ortaya çıkarılmıştır. Bu balıklardan izole edilen Vibrio türlerine karşı zayıf pozitif reaksiyon gözlenirken V.angiullarum'a karşı çapraz reaksiyon olarak kuvvetli pozitif reaksiyon gözlenmiştir. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY Diagnosis of Vibriosis by ELISA and Bacteriological Methods in Cultured Sea Bream (Sparus auratus, L 1758) This study was carried out to diagnosis of vibriosis ELISA and bacteriological methods which induced some epizootics in the culture sea bream farms at the Aegean Sea cost which especially localized in Bodrum peninsula. Bacteriological and histopathological diagnosis methods applied to about 60 fish samples which were obtained from 15 fish farms. Antiserums obtained from blood samples of sick fish used in the diagnosis of vibriosis by ELISA using the isolated two Vibrio sp. namely V.alginolyticus and V.ordalii from the infected fish samples and also in addition V. angiullarum isolate. Bacteriological inoculation was made on the 1% NaCI supplemented TSA and TCBS agar medium from the infected fish visceral organs usually liver, kidney and spleen and also the blood and the surface lesions of the body. From six isolates obtained infected fish were identified as three Vibrio sp. according to the cell morpholoji, Gram stain reaction, colony morfology, metabolic characteristics reaction and motality namely V.alginolyticus, V.ordalii and V.damsela. Three identified Vibrio spp. were motile, and sensitive to vibriostat (0/129). While V.damsela produced green colonies on the TCBS agar, V.ordalii and V.alginolyticus formed yellow colonies. V.alginolyticus typically, swarming growth developed on the surface of solid media (TSA). Humoral antibody production against to pathogen Vibrio sp. in the infected fish serum determined by ELISA. While weakly positive reaction were observed against to isolated Vibrio spp., strong positive reaction were seen against to V. angiullarum as cross reaction.