Bazı bitki büyüme maddelerinin, stoma çalışma mekanizmasına etkisi
The effect of some plant growth substances on stomatal function
  1. Tez No: 105425
  2. Yazar: MİNE SARSAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Botanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Bazı Bitki Büyüme Maddelerinin, Stoma Çalışma Mekanizmasına Etkisi Günümüzde, bitki büyüme teşvik edicileri ve bitki büyüme ketvurucuları, bitki veriminin artışı için oldukça popülerdir. Bu nedenle bu araştırmada, bazı bitki büyüme teşvik edici ve ketvurucuları kullanılmış ve onların stomanm çalışma mekanizması üzerine olan etkileri incelenmiştir. Bitki büyüme teşvik edicileri olarak IAA, GA3, sitokininler, ketvurucuları olarak da, ABA, ACC, MeJA kullanılmıştır. Aynı zamanda Sultan 70 WG diye isimlendirilen yeni bir herbisitin yüksek bitkilerin stoması üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Bu araştırmada deney materyalleri olarak, Sedum sp.. Vicia faba. Rhoeo discolor. C.communis. Avena sativa. Zea mavs ve Allium cepa kullanılmıştır. Deneylerde, bu bitkilerin yapraklarının epidermal şeritlerine büyüme teşvik edicileri ve inhibe edici uygulanarak stomalarının por açıklıkları ölçülmüştür. Özellikle stoma ile ilgili çalışmalarda yaygın olarak kullanılan C.communis bitkilerine Sultan 70 WG uygulanmış ve bu bitkide total protein, peroksidaz aktivitesi, stoma bekçi hücreleri protoplastlannın klorofil ve K+ içerikleri incelenmiştir. Sultan 70 WG isimli herbisitin C.communis'de bitki gelişimini kısmen engellediği fakat öldürmediği gözlenmiştir. Peroksidaz aktivitesinin ve K+ içeriğinin yükseldiği tespit edilmiştir. Büyüme teşvik edici ve ketvurucularına bitkilerin farklı cevap verdikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Effect of Some Plant Growth Substances on Stomatal Function Nowadays, plant growth stimulators and plant growth inhibitors are very popular for the increasing of plant productivity. By this reason at this research, some plant growth stimulators and inhibitors are used and determined their effects on the mechanism of stomatal function. IAA, GA3, cytokinins are used as plant growth stimulators, ABA, ACC, MeJA for plant inhibitors too. At the same time, the effects of a new herbicide that is named Sultan 70 WG on the stoma of high plants are researched. At this research, Sedum sp.. Vicia faba. Rhoeo discolor. C.communis. Avena sativa. Zea mays and Allium cepa are used as the examination materials. At examinations, the stomatal apertures of these plants are measured after growth stimulators and inhibitors are applied to the epidermal strips of these plant leaves. Sultan 70 WG is applied to C.communis plants, which are widespread, used at works with related stoma and total protein, peroxidase activity, chlorophyll and K4^ contents of the protoplasts of stoma guard cells are investigated. It is observed that the herbicide that is named Sultan 70 WG has partially prevented the plant growth of C.communis but not kills. It is determined that the peroxidase activity and K^ content have been increased. It is seen that plants gave different response to growth stimulators and inhibitors.