Türkiye'nin av potansiyelinin geliştirilmesine ilişkin sosyo-ekonomik çözümleme
Socio-economic analysis regarding the development of Turkey's hunting potential
  1. Tez No: 105430
  2. Yazar: MEMDUH IĞIRCIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. UÇKUN GERAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ormancılık Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Türkiye hem coğrafi konumu hem de iklim ve diğer koşullan nedeniyle önemli bir av potansiyeline sahiptir. Ancak, aşın ve usulsüz avlanma, yanlış arazi kullanımı, yetersiz değer yargılan, kırsal yoksulluk, bilgi eksikliği, kirlenme.... gibi olumsuz faktörler ülkenin bu potansiyelini giderek ortadan kaldırmaktadır.“Türkiye'nin Av Potansiyelinin Geliştirilmesine İlişkin Sosyoekonomik Çözümleme”adlı bu çalışma; literatür incelenmesi, belgeler, görüşmeler, alan çalışmalan ve avcılara uygulanan anketlerden elde edilen bilgi, veri ve bulgulardan yararlanarak Türkiye'nin av potansiyelinin geliştirilmesine ve sürdürülebilir yönetimine yönelik, uygulanabilir yaklaşımlann belirlenmesi ve avcılığın sosyoekonomik çevre üzerindeki etkilerinin incelenmesini amaçlamaktadır. Çalışmada, sürdürülebilirliğin av ve yaban hayatı kaynaklanılın yönetim stratejisinin vazgeçilmez bir önkoşulu olduğu, bu bağlamda ekosistemlerin dolayısıyla biyolojik çeşitliliğin korunmasını destekleyen hedeflere verilmesi gereken öncelik vurgulanmış; avcılığın ulusal ekonomiye ve kırsal kalkınmaya sağlayacağı faydalann önemi örneklerle açıklanmış ve bu yönde öteki ülkelerle karşılaştırmalar yapılmıştır. Çalışmada aynca, sürdürülebilir av ve yaban hayatı yönetimine katkı lan olabilecek toplumsal kesimlerin av ve yaban hayatı kaynaklannın korunması, geliştirilmesi ve yönetiminde üstlenebilecekleri roller üzerinde durulmuş ve av ve yaban hayatı kaynaklarının sürdürülebilir yönetiminde yem yaklaşımlar dikkate alınarak uygulamaya dönük bazı öneriler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Turkey, owing to its both geographical location, climatic and other conditions, has a prominent potential of hunting. However, negative factors such as excessive and irregular hunting, misuse of land, deficiency of knowledge, insufficient values, rural poverty and pollution gradually eradicate this potential. The present study titled“Socioeconomic Analysis Regarding the Development of Turkey's Hunting Potential”, aims to determine the applicable approaches concerning the development and sustainable management of Turkey's hunting potential as well as to examine the influence of hunting on the socioeconomic environment; by utilizing the information, data and other findings acquired through literature review, official documents, interviews, field studies and surveys on hunters. In this study, it is emphasized that sustainability is an indispensable precondition for the management strategy of hunting and wild life resources and that the priority ought to be given to objectives supporting conservation of ecosystems and consequently biological diversity. The benefits of hunting for national economy and rural development are illustrated and comparisons in this context with certain other countries are carried out. Furthermore, it is dwelled on the roles of certain groups in the society which can contribute to the management of hunting and wild life resources, such as conservation, development and management of the resources in question. Finally, taking into consideration the new approaches related to sustainable management of hunting and wild life resources, some proposals regarding practice are suggested.