İzmit Körfezi'nin kıyı bölgesi epifitik ve epipelik diyatome toplulukları ve mevsimsel değişimlerinin incelenmesi
Studies on the epiphytic and epipelic diatom assemblages and their seasonal variations in the littoral zone of İzmit Bay
- Tez No: 105429
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLER AYKULU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Sular Biyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
/ ÖZET İZMİT KÖRFEZİNİN KIYI BÖLGESİ EPİFİTİK VE EPİPELİK DİYATOME TOPLULUKLARI VE MEVSİMSEL DEĞİŞİMLERİNİN İNCELENMESİ Marmara Denizinin İzmit Körfezinde üst infraüttoral zonda Mart 1999 - Eylül 2000 tarihleri arasında yapılan bu çalışmada seçilen sekiz örnekleme istasyonunda bulunan makroskobik algler ve çiçekli deniz fanerogamlan toplanarak üzerlerinde yaşayan epifitik diyatome topluluklarının kompozisyonları ve bollukları incelenmiş, aynı tarihlerde ve istasyonlarda kıyı bölgesi sedimanlan üzerinde yaşayan epipelik diyatome topluluklarının kompozisyon ve yoğunluklarında ki mevsimsel değişimler araştırılmıştır. Her örnek alım tarihinde kıyı bölgesi yüzey sularında sıcaklık, çözünmüş oksijen, pH ve tuzluluk ölçülmüştür. Araştırma süresi içinde konak bitki olarak 13 makroskobik alg, iki çiçekli deniz fanerogamı toplanmış ve bunların üzerinde 5 sentrik, 35 pennat diyatom taksonu tesbit edilmiştir. Bunların arasında Achnanthes spp. ve Synedra tabulate (Ag.) Kütz. konak tercihi yapmadan dağılım gösterirken, bazı diyatomeler bazı konak bitkiler üzerinde daha çok bulunmuşlardır. Epifitik diyatomelerin gelişiminde ortamın fiziksel ve kimyasal faktörlerinin yanı sıra, konak bitkinin morfolojik yapısı, bolluğu, yıllık dağılımı ve epifitlerin konağa tutunma şekilleri etkili olmuştur. Epipelik florada ise 3 sentrik, 41 pennat diyatome kaydedilmi°tir. Bu diyatomeler özellikle sediman birikimine uygun ve sedimanın nispeten durağan olduğu bölgelerde iyi gelişim göstermiştir. Özellikle Achnanthes spp., Amphora exigua Greg, ve Navicula tripunctata (O. F. Müller) Bory diğerlerine göre sıklık ve birey sayısı bakımından baskın taksonlar olmuşlardır. Körfez bölgesinde epipelik diyatome topluluğunda tür çeşitliliği düşük (en yüksek H*=2,94) olarak belirlenmiştir. Her iki florada da denizel diyatomelerin yanı sıra tatlı su türleri de bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
0 * SUMMARY STUDIES ON THE EPIPHYTIC AND EPD7ELIC DIATOM ASSEMBLAGES AND THEIR SEASONAL VARIATIONS IN THE LITTORAL ZONE OF EMIT BAY Spesies composition, abundance and frequency of epiphytic diatoms on macroscobic algae and marine fanerogames were investigated monthly from March 1999 to September 2000 at 8 sampling sites chosen in the littoral zone of Izmit Bay, from Marmara Sea. Density, species composition and diversity of epipelic diatoms were studied taken from the littoral sediments on same sampling day. Temperature, dissolved oxygen, pH and salinity of overlying water were measured monthly. In the study period, 5 centric, 35 pennate diatom taxa were recorded from 13 macroscobic algae and two spermatophyte. Most common taxa, Achnanthes spp. and Synedra tabulate (Ag.) Kütz. did not show host preference while some species were more abundant on some hosts. Together with prevailing physical and chemical factors, structure, density and seasonal occurrence of the host plants and epiphytic attachment modes affected epiphytic developments in general. Epipelic diatom flora consisted of 41 taxa, three of which were centric. Notable differences were observed in the seasonal variations in number of species and individuals between sampling sites. Epipelic diatoms developed at sites which were suitable for sediment accumulation. Achncmthes spp., Amphora exigua Greg and Navicula tripunctata (O. F. Müller) Bory. were most common and sometimes dominant taxa. Epipelic diatom species diversity was found to be low, the highest being H*= 2,94. Fresh water species were recorded quite often and sometimes abundant along with marine diatoms in both floras.