Bazı tiyol ve tiyoeterlerin sentezi ve oksidasyon reaksiyonlarının incelenmesi
The Investigation of synthesis and oxidation reactions of some thiols and thioethers
- Tez No: 105431
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL İBİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
s ÖZET J I i BAZI TİYOL VE TTYOETERLERİN SENTEZİ VE OKSİDASYON REAKSİYONLARININ İNCELENMESİ Bu çalışmada ilk aşamada trikloretilenin dimerleşmesi sonucu 2-H-pentaklor- 1,3-butadien bileşiği sentezlendL Elde edilen bu bileşiğin nitrolanması sonucu 2- Nitro-1,1,3,4,4-pentaklor-l,3-butadien (1) bileşiği kazanıldı. Bu bileşik başlangıç maddesi olarak kullanıldı. 2-Nitro-l,l,3,4,4-pentaklor-l,3- butadien (1)' in p-metilfenütiyoLÜe-reaksiyonundan 2-Nitro-l,3,4,4-tetraklorrl-(p- metilfeniltiyo)-l,3-butadien (2)> p-klorfeniltiyol ile reaksiyonundan 2-Nitro- l,3A4-tetraMor-l^-Morfeniltiyo)-l,3-butadien (7), 2-Naftiltiyol ile reaksiyo nundan 2-Ni1xo-l3,4,4-teöaklor-l-(2--naftiltiyo)-l,3-bul2dien (11), etantiyol ile reaksiyonundan 2-Nirro-13:44=tetraMor-l-(etiltryo)-13-butadien _ (22) ve.. feniltiyol ile reaksiyonundan 2rNilTO-3,4-dMor-tris(feniltiyo)-l,3-butadien (31) gibi bilinen S-sübstitüe nitrodien bileşikleri elde edildi. Çalışmanın ikinci aşamasında elde edilen mono(tiyo)sübstitüe nitrodien bileşikleri N-nükleofiller ile reaksiyona sokuldu. 2-Nitro-l,3,4,4-tetraklor-l-(p- metilfeniltiyo)-l,3-butadien (2)'in 4-metilpiperidin, l-(4-fluorfenil)piperazin, 4- benzilpiperidin, N-fenilpiperazin ile reaksiyonundan sırasıyla yeni 3,4,4-triklor-l- (4-metüpiperidino)-l-(p-metilfeniltiyo)-2-nitro-l,3-butadien (3), 3,4,4-triklor-l- ^-metilfenütryo)-l-(4-fluorfenüpiperazm)-2-nitro-l,3-b^ (4), 3,4,4-tri-klor- l-(4-benzilpiperidmo)-l-(p-metin%m^iyo>2-nitro-l,3-butadien (5), 3,4,4-tri-klor- l^-fenüpipera2İn)-l-(p-metilfeniftiyo)-2-nitro-l,3-butadien (6) bileşikleri elde edildi. i *?%.' 2-Nitro-13,4,4-tetraklor-l-(p-klorfemltiyo)-l,3-butadien (7)*in 4-metilpipe ridin, l-(4-ıîûorfenil)piperazin, 4ibenzüpiperidin ile reaksiyonundan sırasıyla yeni 3,4,4-triklor- 1 -(4-metilpiperidino )- 1 -(p-klorfeniltiyo)-2-nitro- 1,3-butadien (8), 3,4,4-triklor-İ-(p-klorfenkiyo)-lK^ (9), 3,4,4-triktor-l-(4-benzilpiperidmo)-l-(p-klorfeniltiyo)-2-nitro-l,3-butadien (10) bileşikleri elde edildi. [ \ Aym şekilde 2-Nitro-l,3,4,4-lletraklor-l-(2-Naftiltiyo)-l,3-butadien (l'l)'in 1- (4-fluorfenil)piperazin, 4-metilpiperidin, l-(2-bidroksietil)-piperazin, piperidin, 4- benzilpiperidin, piperazdn, benzidin, N-fenilpiperazin,; 1-metilpiperazin ve o- fenilendiamin ile reaksiyonundan sırasıyla yeni 3,4,4-triklor-l-(2-naftiltiyo)-l-(4- fluorfenilpiperazin)-2-nitro- 1,3-butadien (12), 3,4,4-triklor- 1 -(4-metilpiperidino)- H2-naftütiyo)-2-nitro-l,3-butadıen (13), 3,4,4-triklor-l-(2-naftiltiyo)-l-(2- bidroksietilpiperazin)-2-nitro-l,3l-butadien(14), 3,4,4-rriklor-l-(piperidino)-l-(2- naftiltiyo)-2-nitro- 1,3-butadien (15), 3,4,4-triklor- 1 -(4-benzilpiperidino)- 1 -(2- JOL& ~,; i“ I EST:”V;,, r g;V, naftiltiyo)-2-nitro-l,3-butadien (16),. N^f-Bis(3,4,4-triklor-l-(2-naftil-tiyo)-2- nltro-l,3-butadienil)-piperazin (17), 3^4,4-triklor-(2-naftiltiyo)-l-(benzidirio)-2- nitro4,3-butadien(18)?i3,4,4-triklor-l-(N^^ 1,3-butadien (19), 3i4,4-trildor-l-(l-metüpiperazin)-l-(2-nafliltiyo)f2-nitro-l,3- bıktadien (20), N^Bis(3,4,4-triklor-l-(2-nafti]tiyo)-2-nitro-l,3-buta-dieiiil)-o- fejnilendiamin (21) bileşikleri elde edildi ^g'*-. :-" ! 2-NitiX)-13,4,4-tetraklor-l-(etiltiyo)-l,3-butadien (22)'in 4-morfolin, pipe- razin ve piperidin ile reaksiyonundan sırası ile yeni 3,4,4-triklor-l-(4--morfolino)- l-j(etütiyo)-2-nhro-13-butadien (23), 3,4,4-triklor-l-(etiltiyo)-l-(piperazin)-2- nitro-l,3-butadien (24) ve 3,4,4-triMor-l-(jpçeridino)-l-(etiltiyo>2-nitro-l,3- butadien (25) bileşikleri elde edildi Üçüncü aşamada heksaklorbutadien'in 2-merkaptoetanol ve 2-nafültiyol ile etanoflü ortamda NaOH varlığında gerçekleştirilen reaksiyonundan yeni mono(tiyo)sübstitüe ve di(tiyo)sübstitüe l,2,3,4,4-pentaklor-l-(2-nidrpksietiltiyo)- 1,3-butadien (26), U,3,454-pentaklor-l-(2-naftiltiyo)-l,3-butadien (27) ve 1,4- B^2-Mdroksietikiyo>lİ^,4-tetra]dor-l,3-butadien (28) bileşikleri elde edildi. Elde edilen l^,3,4,4-pentaklor-l-(2-hidroksietiltiyo)-l,3-butadien (26), l^,3,4,4-pentaklor-l-(2rnaftiltiyo)-l,3-butadien (27) ve 2-Nitro-3,4-diklor- tris(feniltiyo)-l,3-butadien (31) bileşiklerinin 3-klorperoksibenzoikasit ile klorofonnlu ortamda soğukta gerçekleştirilen reaksiyonundan yeni 1^,3,4,4- penta-Mor-l-(2-Mdroksietü^ülfM)-l,3-butadien (29), l,2,3,4,4-pentaklor-l-(2- naftilsülfinil)-l,3-butadien (30) ve 2-Nîtxo-bis(feniltiyo)-3,4-diklor-4-(fenil- sülfonil)- 1,3-butadien (32) bileşikleri elde edilmiştir. Aynca^pHaıetiltryofenol, o-aminotiyofenol, p-klortiyofenorün 2-kloretanol ile NaOH varlığında gerçekleştirilen reaksiyonundan sırasıyla bilinen 2-(p- metüfeniltiyo)-etanol (33), 2-(o-aminofeniltiyo)-etanol (34) ve 2-(p-klorfeniltiyo)- etanol (35) bileşikleri sentezlendl Elde edilen (33), (34) ve (35) bileşiklerinin tryoüre ile asitli ortamda gerçekleştirilen reaksiyonundan bilinen 2-(p- metüTenütiyo)-etantiyol (36), 2-(o-aminofeniltiyo)-etantiyol (37) ve 2-(p- klorfeniltiyo)-etantiyol (38) bileşikleri elde edildi i : Elde edilen bu 28 adet yeni bileşik kristalizasyon ve kromatografîk yöntemler ile saflaştınkh. Yapılan mikroanaliz ve spektroskopik yöntemler ile (İR, NMR, MS vb.) aydınlatılmıştır. XIII
Özet (Çeviri)
?**,?'».'.? % *.flnEgSZBlllI^B??i-ViL^*'?EJnl»''-ıi'ı.-jjij--ırjı...T -- n... SUMMARY THE INVESTIGATION OF SYNTHESIS AND OXIDATION REACTIONS OF SOME THIOLS AND TÖIOETHERS In this work, firstly 2-H-pen1achloro-l,3-butadiene compound was synthesized from dimerization oftrichlorethylene. 2-Nitro-l,l,3,4,4-pentachloro-l,3-butadiene (1) compound was obtained from nitration of that synthesized compound. This compound was used as starting compound. 2-Nitro-l,3,4,4-te1iachloro-l- (p-methylpheniythio)-l,3-butadiene (2), 2~Nitro-l,3,4,4-tetrachloro-l-(p- chorophenyltMo)-l,3~butadiejje (7), 2-Nitro-13,4Atetracloro-l-(2-naphthylthio)- 1,3-butadiene (11), 2-Nitro43A4-tetı^Woro-lU-butadiene (22) and 2-Nitro-3,4-dicMoro-tris(phenylthio)-l,3-butadiene (31) as known S- substituted nitrodiene compounds were obtained from the reactions of 2-Nitro- 1^3?454-pentacUoro-l-3-butkiiene-(l) with p-methylphenylthiol, -p-chloro- phenylthiol, 2-Naphthylthiol, lethanethiol and phenylthioL *H r In the second step of this work, the reaction of N-nucleophiles with mono(thio)substituted nitrodiene compounds was carried out 3,4,4-trichloro-l-(4- memylpiperidmo)-l-(p-memylphenyltMo)-2-nitro-l,3-butadiene (3), 3,4,4- tricUoro-l-(p-me1iiylphenyitMo)-l-(4-fiuorophenylpiperazme)-2-rdtro-l,3-buta- diene (4), 3,4,4-trichloro- 1 -(4-benzylpiperidino)- 1 -(p-methylphenylthio)-2-nitro- 1,3-butadiene (5), 3,4,4-tricUoro-l-^-phenylpiperazme)-l-^-methylphenylthio)- 2-nitro-l,3-butadiene (6) unknown compounds were obtained from the reactions of 2-Nitro-l,3,4,44etracMoro7İ-(r)-me%lphenylthia)-l,3-butadiene (2) with 4- methyl-piperidine, l-(4-fluorophenyl)piperazine, 4-benzylpiperidine, N- phenylpiperazine, respectively. 3,4,4-trichloro- 1 -(4-methylpiperidino)- 1 -(p-chlorophenykhio)-2-nitro-l,3-buta- diene (8), 3,4,4-tricMoro-l-(p^Uorophenylthio)-l-(4-fluoiophenylpiperazine)-2- nitro-l,3-butadiene (9), 3,4,4ftrichloro-l-(4-benzylpiperidino>l-(p-chlorophenyl- thio)-2-nitro-l,3-butadiene (1İ0) unknown compounds were obtained from the reactions of 2-Nhro-l,3,4,4-tetracrüoro-l-(p-chlorophenylthio>l,3-butadiene (7) with 4-methylpiperidine, l-(4-fluorophenyl)piperazine, 4-benzylpiperidine res pectively. ?, ^ j I Similarly, l-(3,4,4-1xicUoro-l-(2-naphmyfthio)-l-(4-fluorophenylpiperazine)- 2-nitro-l;3-butadiene (12), 3,4,4-trichloro-l-(4-methylpiperidino)-l-(2- naphthylthio)-2-nitro-l,3-butâdiene (13), 3,4,4-trichloro-l-(2-naphthylthio)-l-(2- hidroxye|tylpiperazine)-2-mtro-l,3-butadiene. (İ4), 3,4,4-trichloro- 1 -(2- naphthylthio)-l-(piperidino)-2-nitro-l,3-butadiene \ (15), 3,4,4-trichloro- 1 -(4- benzylpiperidino)-l-(2-naphthylthio)-2-nitro-l,3-butadiene (16), N^f-Bis(3,4,4- trichJoro-l-(2-naphthylthio)-2-nitro-l,3-butadienyl)-piperazine (17), 3,4,4- tricrdpro-(2-naph%Mo)-Hr«nzidino)-2-nitro-l,3-butadiene(18), 3,4,4-trichloro- XIVl-(N-phenylpiperazine)-l-(2-mph1iıyltMo)-2-rdtro-l,3-butadieıi.e (19), 3,4,4-tri- clıloro-l-(l-methylpiperaz3n)4-(2-mphthyft^ (20), N,N- Bis(3,4,4-McWoro~l-(2-mphthyftMo)-2-riitro-l,3-^ (21) unknown compounds were obtained from the reactions; of 2-Nitro-l,3,4,4- tetrachloro-l-(2-Naphthylthio)-l,3-butadiene (11) with! l-(4-fluoro- phenyl)piperazine, 4-methylpiperidine, 1^2-Mdroxyetibyhhio)-piperazine, piperidine, 4-benzyl-piperidin, piperazine, benzidine, N-pnenylpiperazine, 1- methyl-piperazine and o-phenylendiamine, respectively. | 3,4,4-tricWoro-l-(4-morpholko)-l-(ethyltMo)-2-nitro-l,3-butadiene (23), 3,4,4-1ricUoro-l^ethyhMo)-l-(piperazme)-2-nitro-l,3-butadiene (24) and 3,4,4- tricUoro-l-(piperidino)-l-(ethylthio)-2-mtro-l,3-butadiene (25) new compounds were obtained from the reactions of 2-Nitro-l,3,4,4-tetrachloto-l-(ethylthio)-l,3- butadiene (22) with 4-morpholine, piperazine and piperidine, respectively. 1 In the third step, mono(thio)substituted and di(tinq)substituted new compounds l^3,4,4^pentacWoro-l-(2-Mdroxye1±iyltMo)-l,3-butadiene (26), l^,3,4,4-pentacWoro-l-(2-naphthylthio)-l,3-butadiene (27)i and 1,4-Bis(2- hidroxyethylthio)~l,2,3,4-tetrachloro- 1,3-butadiene (28) were obtained from the reactions of hexachlorobutadiene with 2imercaptoetiwnol and 2-naphthylthiol in the presence of NaOH in Ethanol. U,3,4,4-pentacMoro-l-(2-rndroxye%lsülfmyl)4,3-butadiene (29), l,2,3,4,4-pentacHoro-l