Kalite kontrol ve kalite güvence sisteminin bir anonim şirkete uygulanması ve değerlendirilmesi
Evaluation and application of quality control and quality assurance systems for imanufacturing company
  1. Tez No: 105503
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VAHDET UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler : ISO 9000 Kalite Güvence Sistemi, Toplam Kalite Yönetimi Günümüzde“amaca uygunluk ve isteklere uygunluk”olarak tanımlanan“kalite”kavramı,, ürün veya hizmet sunan tüm kuruluşların öncelik tanıması gereken önemli bir rekabet unsurudur. Kalite ve verimliliğe gerekli önemi vermeyen kuruluşların, uluslar arası boyut kazanan rekabet ortamında faaliyetlerini sürdürmeleri oldukça güçtür. Kaliteyi sürekli olarak sağlayabilmek, Kalite Güvence Sisteminin kuruluşta yapılandırılması ve uygulanmasıyla mümkündür. Hatayı affetmeyen müşterinin sürekli artan istek ve beklentilerini karşılayabilmek için kalitenin sürekli geliştirilmesi gerekir. Sözkonusu gelişme. Toplam Kalite Yönetimi olarak adlandırılan ve tüm çalışanların katılımını öngören çağdaş bir yönetim tarzıyla sağlanmaktadır. Kalite Güvence Sistemi sadece iş dünyasında değil, toplumun her kesiminde ve her kurumunda uygulanabilecek bir yönetim ve yaşam tarzıdır. 3ü- -? ça&tşma*-- -Demirciler Makine-Tekstil San.Tic.A.Ş.'ne kalite sisteminin kurulmasına örnektir.
Özet (Çeviri)
APPLICATION OF ISO 9000 QUALITY ASSURANCE SYSTEM FOR ANONİM FIRM SUMMARY Keywords : ISO 9000 Quality Assurance System, Total Quality Managament. Quality, described as“fitness for use and confirmance to requirements”, must be the major competition objective for manufacturing or service companies. It is very hard for the companies to compete in the international arena, unless they give enough importance to quality and productivity. To ensure continuing suitability of quality, Quality Assurance System must be implemented and applied by practicing the principles of Total Quality Managament. Involvement of everyone in the organization is the essential of this managament style. Quality Assurance System is not only used in business world. İt is also a way of social life and can be used in any organization of our community. This study in a example of establishing the quality system for Demireller Makine- Tekstil San.Tic.A.Ş. XI