Kalite yönetim sistemi ve örnek olarak bir kalite kontrol laboratuvarlarında kalite yönetim sisteminin kurulması
Quality management system and establishing quality management system in a quality control laboratory as an example
  1. Tez No: 126674
  2. Yazar: M. KUBİLAY KARAKÖSE
  3. Danışmanlar: DR. AKIN ERİŞKON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ VE ÖRNEK OLARAK BİR KALİTE KONTROL LABORATUARINDA KALİTE YÖNETİM SİSTEMİNİN KURULMASI ÖZET Araştırmada, istenilen kalite düzeyine ulaşabilmek için kişi, kurum veya kuruluşların kurmaları gereken“Kalite Yönetim Sistemi”ele alınmıştır. Öncelikle Kalite ve Kalite Güvence Sistemlerinin tanımlarına yer verilmiştir. Kalite, her devirde farklı açıklamalar ve anlamlar bulan bir kelimedir. En basit anlamıyla kalite, ihtiyaçların zorladığı bir gerekliliktir ve bu, ihtiyacın cinsine göre anlam ve önem kazanır. Kalite Güvence Sistemi ise bir üretim veya hizmetin müşteri ihtiyaçlarını tam ve doğru olarak karşılamak amacıyla tüm işletme fonksiyonlarının aynı hedef doğrultusunda bir araya getirilmesidir. Kalite konusunda ayrıca kalitenin konusu, kapsamı, sağlanması, kontrolü, kalite yönetimi, planı, denetimi ve kontrol çemberleri ele alınmıştır. Kalite Güvence Sistemi'nde ise bu sistemin tarihçesi, kalite sistemi ve dokumaman, kalite politikası, güncelleme gereksinimi, kalite eğitimleri, toplam kalite anlayışı, toplam kalite yönetiminin amaçlan, unsurları klasik kalite yönetim sistemiyle karşılaştırılması ve kalite geliştirme programlarına yer verilmiştir. ISO 9000 Standartları, işletmelerin koşullarına uygun bir Kalite Güvence Sistemi'nin değerlendirilmesinde esas olarak kullanılabilecek bir modeldir. Araştırmada bu standartların içerikleri ayrıntılı olarak verilmiştir. Kalite maliyetleri; müşteri istek ve beklentilerini tam olarak karşılamak amacıyla sarf edilen çabaların ya da başka bir deyişle şirketin kalite performansının parasal ifadesidir. Kar amacıyla kurulan her örgütün bir etkinlik sınırı vardır. En iyi örgütlenmelerde bile insan faktörüne yeterince önem verilmediği için hedeflenen etkinlik sınırına ulaşılamamaktadır. Bu da Kalite Güvence Sistemi'nde insan faktörünün önemini göstermektedir. Tüm bu konular“Kalite Maliyetleri ve Kalite Güvence Sisteminde İnsan Faktörü”bölümünde ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için örnek olarak yapı denetim kuruluşlarından biri olan Kalite Kontrol Laboratuvarları'nda Kalite Yönetim Sistemi detaylarıyla açıklanmıştır. Kalite El Kitabı, Kalite Yönetim Sistemleri'ni kurmak isteyen tüm kişi, kurum veya kuruluşlardan istenmektedir. Kalite El Kitabı işletmelerin çalışma prensiplerini, koşullarım ve sistemi tanımlamak amacıyla hazırlamaları gereken kitaptır. Bu Kalite El Kitabı ile işletmeler, çalışmalarını yazılı bir dokümana bağlı kalarak düzenli bir şekilde sürdürebilmektedirler. Bu kitap ayrıca laboratuarların, faaliyetlerini sürdürebilmeleri için gerekli olan“Laboratuar Yeterlilik Belgesi”ni Bayındırlık ve İskan Bakanlığından alabilmeleri için gerekmektedir. Kalite El Kitabı'nın laboratuarların yönetim sistemiyle ilgili olan kısmı araştırmada verilmiştir.Ayrıca“Kalite Güvencesi Prosedürleri”bölümünde tüm sistemin işleyişi kesin kurallarla belirlenmiştir. Bayındırlık ve İskan Bakanlığınca verilen“Laboratuar Yeterlilik Belgesi”'ni almak için gerekli başvuru dosyası örnek olarak hazırlanmış ve ekler kısmında yer verilmiştir. Kalite Kontrol Laboratuarları'nın ve ülkemizde son yıllarda faaliyetlerine başlayan ve bu sistemin bir parçası haline gelen Kalite Gözetim Hizmetleri şirketlerinin Türkiye'de uygulanmakta olan kalite yönetimi hakkındaki görüşleri de bir bölüm halinde incelenmiştir. xı
Özet (Çeviri)
QUALITY MANAGEMENT SYSTEM AND ESTABLISHING QUALITY MANAGEMENT SYSTEM IN A QUALITY CONTROL LABORATORY AS AN EXAMPLE SUMMARY There is a big increase of the number of the substructures, superstructures and industrial structures in our country paralel to the scientific, technological and geographical changes in the world. The speed of structure control improvements could not reach the improvements in construction. Economy to science; appearence to safety and taking no notice to control is preferred. As a result; the life and property losses occured in Marmara Earthquake and in other earthquakes, gave a lot of harm to our country. The quality control laboratories are composed of science, technological equipment and human controls. The aim of these labs are to mention the convience of soil, concrete and other stuctural equipments to the standarts. In this study; in order to reach the quality level desired,“ The Quality Management System”that the people, the foundings or the institutions have to establish, is mentioned. Firstly; the definitions of Quality and Quality Assurance System are explained. Quality is a word that has different definitions and meanings in every period of time. Quality is simply an obligation that the needs force and it has meaning and importance according to the type of the needs. The Quality Assurance System is to coincide the managing functions according to the same target in order to meet the needs of the clients. Besides; the subject of quality, the contents of quality, the control of quality, quality management, quality plan, quality audit and quality control circle are considered. In Quality Assurance System; the history of this system, quality system and documents, quality politics, updating needs, quality educations, total quality understanding, the aim and the components of total quality management, the comparison of total quality management with classical quality management system and quality development programs are mentioned. ISO 9000 Standards are models, which can be used in the evaluation of Quality Assurance System, which are convenient to the conditions of the managements. In this study, the contents of these standards are given in detail. Quality costs are monetary expressions of the effort given in order to meet the expectations and desires of the clients. Every organization, founded for profit, has an activity limit. Even the best organizations can't reach the activity limit because they don't care the human factor enough. That shows the importance of“Human Factor”in Quality Assurance System. All these subjects are mentioned in“Quality Costs and Human Factor in Quality Assurance System”. xuIn order to understand the subject better, the Quality Management System in Quality Control Laboratories is explained in detail. Quality Handbook is required from all people, the foundings or the institutions which want to establish the Quality Management System. The Quality Handbook should be prepared by the laboratories in order to define the working principles, the working conditions and systems. Also this handbook is necessary for getting“Laboratory Adequacy Certificate”which is given by the Ministry of Public and Settlement Works. The part of the handbook, which is related to the management system of the laboratories, is given in the study. In the“Quality Assurance Procedures”section, the processes of the system is identified. Also the application of“Laboratory Adequacy Certificate”which is given by the Ministry of Public and Settlement Works is prepared as an example and given in appendix. Recently, an extensive study is being done to be able to meet the Turkish economical and social life with the international characteristics of Quality Management. The importance of this subject is being told to public, institutions and foundings. A lot of people, institutions and foundings have accepted Quality Management. The evalution of the differences of structure control foundings in our country before and after the earthquakes are required. The comparison of Turkey and other countries are also required from the foundings which have information about the application of this system in the world. The opinions of the Quality Control Laboratories and Quality Supervision Service Companies ( which has started their activities recently in our country and has become a part of this system ) about the appliance of Quality Management in Turkey are mentioned. The opinions of the Quality Control Laboratories and Quality Supervision Services about quality management applied in Turkey is examined as a section. xm