Perdeli-çerçeveli sistemlerde depremden oluşan kat kesme kuvvetlerinin dağılımının incelenmesi
The System of shear-walls and cavity skar-walls the changing et ratio of the total field of shear cross section to the floor fields
- Tez No: 105514
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler : Çerçeve, Perde, Deprem, Yapı analizi, Kat kesme kuvveti Bu çalışmanın amacı, Perdeli-çerçeveli ve boşluklu perdeli-çerçeveli sistemlerde toplam perde en kesit alanın kat alanına oranındaki değişimin depremden oluşan ve katlara etkiyen kat kesme kuvvetlerinin, perdeler ve çerçeveler arasında hangi oranlarla değiştiğini ve toplam perde en kesit alanındaki artışın etkisini araştırmaktır. Birinci bölümde problemin tanıtımı, amacı, kapsamı ve çözümde kullanılan program hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde deprem etkisindeki yapılar, deprem yönetmeliği, yükler ve çözümde kullanılan yöntemler hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde betonarme yüksek binalarda dinamik dış etki hali, genel hareket denklemleri ve serbest titreşim hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde perde boyutlarının, aks açıklıklarının ve malzeme özelliklerinin değişmesi durumundaki katlara aktarılan, perde ve çerçevelere düşen kesme kuvveti değerleri hesaplanmış, hesaplanan sistemlerin sonuçlan incelenerek toplam perde en kesit alanın kat alanına oranındaki değişimin, katlarda, perde ve çerçeveleri oluşturan kolonlara etkiyen kesme kuvvetlerin değişimini nasıl etkilediği ve hangi oranlarda değiştiği tablolar ve grafiklerle sunulmuştur. Beşinci bölümde çalışmalar kısaca özetlenmiş ve tavsiyelerde bulunulmuştur. XVU
Özet (Çeviri)
THE SYSTEM OF SHEAR-WALLS AND CAVITY SHEAR - WALLS THE CHANGING OF RATIO OF THE TOTAL FIELD OF SHEAR CROSS SECTION TO THE FLOOR FIELDS, FOR THE SHARE FORCES TO THE FLOOR WHICH IS COMING IN TO EARTHQUAKE WHICH RATIO IS BETWEEN THE CHANGING OF THE FIELD OF SHEAR AND FRAMES AND INCREASING OF TOTAL FIELD OF SHEAR CROSS SECTION. SUMMARY Key Words ; Frame, Shear, Earthquake, Construction Aanalysis, Floor shear forces. The aim of this study for the system of shear- walls and cavity shear - walls the changing of ratio of the total field of shear cross section to the floor fields, for the share forces to the floor which is coming in to earthquake which ratio is between the changing of the field of shear and frames and increasing of total field of shear cross section is searched. At the first part, Definition of the problem, it's aim, it embraceand the program for solutionare explanied. At the second part, the buildings under the earthquake in fluence, earthquake regulations, charges and the methods used in solution are given. At the third part, knovledge regarding the dynamic externol effect status of the reinforced concrete high buildings, general movement equations and free vibration are given. xviuAt the fourth part, the calculations - when the system dimensions opennesses of the reflect and materiol specifications are changed the value the shear forces for the shear and frames transfer of the floor, after examine the calculation of the result of the system, the changing of the ratio of field of the shear cross section to the field floor, how does it effected to the floors, colonswhich is formation to shear and fromes is effected by shear force changing and which rotio it is changed is shown with table and groph. At the fifth part, this study is summarized and some recommentions are given. xix