Yapıların üç boyutlu yatay kuvvet ve deprem analizi için genel amaçlı bir bilgisayar programı
- Tez No: 5277
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN MENGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
- VI ÖZ Bilindiği üzere genel halde yapıların kütle ve rijitlik merkezlerinin konumları yapı yüksekliği boyunca değişmektedir. Ayrıca belli bir kat için kütle ve rijitlik merkezi çakışmamaktadır. Bu durum deprem sırasında yapıya değeri ihmal edilemiyecek mertebede olan burulma momentinin etkimesine neden olmaktadır. Bu çalışmada yapıların deprem analizi burulma etkisi de göz önüne alınarak incelenmiş ve rijit diyafram modeli kullanılarak çok katlı» perdeli bir yapının üç boyutlu burulmalı statik yatay yük ve deprem analizini yapan genel amaçlı bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Yazılım literatürde mevcut SAP80 gibi yapı analizi programları ile çeşitli yönlerden karşılaştırılmış ve bu programlara göre bazı üstünlüklerinin bulunduğu tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT As it is known, the locations of mass and shear centers of buildings vary along their height. On the other hand, the mass and shear centers at floor levels do not coincide in general. This situation causes the buildings to undergo torsional deformations during the earthquakes. In this study, the earthquake and static behaviors of shear wall buildings are studied by taking into account torsional effects and a general computer program is prepared for this purpose by using rigid diaphragm modeling. The computer program is compared with the other existent structural analysis softwares, such as SAP80, and it is observed that the new program has some advantages over the others.