Söbeçimen köyü (Çayıralan-Yozgat) ve çevresinin jeolojik ve yapısal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of geological and structural features of Sobecimen village (Çayıralan-Yozgat) and its around
  1. Tez No: 105570
  2. Yazar: BÜLENT AKIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ERKAN, PROF. DR. ERGÜN GÖKTEN, DOÇ. DR. ABDURRAHMAN ŞAHBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET inceleme alanı Yozgat ilinin güneydoğusunda bulunan Çayıralan (YOZGAT) ilçesinin kuzeydoğusunda yer almakta ve 1/25.000 ölçekli J35-b4 topografik haritasının sınırları içinde yaklaşık 30 km2'lik bir alan kaplamakta olup Akdağmadeni Metamorfitleri olarak adlandırılan kristalin kütle üzerinde yer almaktadır. Bu çalışmada, inceleme alanında yüzeylenen metamorfik serilerde stratigrafi, petrografi, metamorfizma ve yapısal jeoloji ile ilgili sorunların çözümlenmesine çalışılmıştır. Kayaç örneklerinin mikroskopta gözlenen dokusal özellikleri ile mezoskopik ölçekte belirlenen yapısal özelikleri arasındaki ilişkileri de ayrıca belirlenmiştir. Akdağmadeni Masifi üzerinde yer alan inceleme alanının jeoloji haritası yapılmış, stratigrafi birimleri alttan üste şistler (kuvars - mikaşist, kuvars - muskovitşist, granat - mikaşist, biyotitşist ve kuvarsşist), kalkşistler, mermerler (mika - mermer, saf mermer, kuvars - mermer, grafit - mermer ve epidot - mermer) ve bu birimler içinde mercekler halinde bulunan amfibolitlerden oluştuğu belirlenmiştir. İnceleme alanında Akdağ Metamorfitleri üzerinde açısal uyumsuzlukla yeralan sedimanter birimler gelmektedir. Bu birimleri Neojen yaşlı Kızılırmak Formasyonu ve Kuvatemer yaşlı Alüvyon oluşturmaktadır. Lepido - granoblastik ve lepido - porfiroblastik doku özelliğine sahip şistlerde granat, plajiyoklaz gibi minerallerin yapısal ve dokusal özelliklere göre pre- tektonik, sin-tektonik özellikler gösterdiği tespit edilmiştir. Kıvrımlanmanın yoğun olarak gerçekleştiği inceleme alanında yapısal analizlerle ortaya konulan ve metamorfizma ile iç içe gelişen iki ayrı kıvnmlanma evresi ve bir kırıklanma evresinin varlığı saptanmıştır. Fi ve F2 kıvrımlanma evreleri olarak tanımlanan bu deformasyonlar sonucunda Sı (ana yapının kanatlarında korunmuş olarak gözlenen düzlemsel yapılardır.)S2, S3 düzlemlerinin geliştiği belirlenmiştir. Fi yapısal evresinde S2 foliasyon düzlemi gelişmekte iken, meydana gelen kıvrımın (B1) eksen konumu K86D/23GB olarak tespit edilmiştir. Fi evresine ait kıvrım ekseni yönelimlerinin, önceki evreyi üzerleyen genç deformasyonlar sonucu büküldüğü, ve genel yön D-B yönünden sapma gösterdiği ve KD-GB yönünde geliştiği belirlenmiş ve kıvrımın eksen konumu K47D/3GB olarak tespit edilmiştir. F2 yapısal evresi olarak tanımlanan bu evrede S3 düzlemlerinin geliştiği anlaşılmaktadır. Kıvrımlanmayı takip eden kırıklanma evresinde (F3) yoğun bir kırıklanmanın geliştiği gözlenmiştir. Çalışma alanında ölçülen çatlak değerlerinden çatlak sistemi analizleri uygulanmıştır. Yapılan değerlendirmede, bazı aykırıklıklar dışında çatlak konumlarının, üsteleyen deformasyonlarla meydana gelmiş olan ana tektonik eksenle uyumlu olduğu gözlenmektedir. İnceleme alanında belirlenen ana fay sistemleri KB - GD ve KD - GB yönlü kıvrımlı yapıları verev konumda kesen oblik atımlı faylar ile temsil edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The investigated area is situated on a crystalline massive known as Akdağmadeni metamorphites and located northeast of Çayıralan (Yozgat) township that is at southeast of Yozgat city and covers an area of approximately 30 km2 in sheets Yozgat J35-b4 with a scale of 1/25.000. In this study, it has been tried to solve the problems about the stratigraphy, petrography, metamorphism and structural geology of metamorphic series outcroped in the studied area. Also structural and textural properties of rock samples were determined. The geological map of studied area has been prepared and stratigraphic units are determined from lower to top as schists (quartz-micaschist, quartz- muscoviteschist, gamet-micaschist, biotiteschist and quartzschist), calcschists, marbles (mica-marble, pure-marble, quartz-marble, graphite- marble and epidote-marble) and amphibolites found as lenses between these units. In the study area, Sedimantery units overlies the Akdag metamorphites with an angular uncorformity. They are formed by Neogene aged Kızılırmak Formation and Quaternary aged Alluvial deposits. Garnet and plagioclase minerals in schist in lepidogranoblastic and lepidoporphyroblastic texture have tented to indicate pre-tectonic, syn- tectonic properties. As a result of intensive folding took place in the study area there are 2 different folding phases and a fracturing phase associated with related metamorphism were determined by means of structural analsis. Si (planar structures that are protected in the limbs of main structure) S2, S3 surfaces are developed by the result of deformations that is known as the Fi and F2 folding phase. The location of the folding (B-i) axis, occurred while S2 foliation surface was devoloping at F-ı structural phase is determined as N86E/23SW.IV The folding axis orientations belong to F-i phase were buckled, as result of the early deformations that were overlying previous phase and the main direction of folding axis deviated from E-W to NE-SW and determined as N47E/3SW. In this phase as known as F2 structural phase that S3 surface were developed. An intensive fracturing were developed at the fracturing phase (F3) after folding. Fracture system analizes were done with the fracture datas taken studied area. The evaluations excepting some abnormalites, the location of fractures are accordance with main tectonic axis which was formed by the superimposed deformations. The fault systems are represented by oblique slip faults that are crossly intersected with NW-SE and NE-SW direction of folded structures.