Enerji hatlarında iletişim için DSP tabanlı DMT modemi
A DSP based DMT modem for poweline communicatoins
  1. Tez No: 105569
  2. Yazar: BAŞAK GÜVENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAFAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, enerji hatları üzerinden dikgen frekans bölüşümlü çoğullama (OFDM) yöntemi kullanarak veri iletişimi yapan bir alıcı-verici sistemi, sayısal sinyal işleyici kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Enerji hatları, veri iletişimi için oldukça gürültülü bir kanal olduğundan, alıcıdaki bit hata oranını belli bir düzeyin altında tutabilmek için sistemde, OFDM yönteminin yanısıra kodlama yöntemi olarak kafes kodlamah kipleme (TCM) uygulanmıştır. Vericide, kodlamayı sağlayan kafes kodlamah kipleme ve alıcıda ise kodlama çözümünü sağlayan Viterbi çözümleme yönteminin sayısal sinyal işleyicide yazılımı yapılmıştır. Verici ve alıcı arasındaki senkronizasyon, OFDM 'in bir parçası olan çevrimsel önek (cyclic prefix) yöntemiyle sağlanmıştır. Çevrimsel önek yardımıyla alıcıda OFDM sembolünün başını bulan senkronizasyon bloğunun yazılımı sayısal sinyal işleyicide gerçekleştirilmiştir. Toplanır beyaz Gauss gürültü ve Middleton's Class A vuru gürültü örnekleri, Matlab programı yardımıyla üretilmiştir. Gerçekleştirilen sistemin verici kısmının çıkışında, oluşturulan sinyal örneklerine simüle edilen gürültü örnekleri eklenerek sistemin başarımı incelenmiş, sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, a transceiver system to communicate over power lines by using OFDM technique is realized with DSP. Since power lines are very noisy channels for data communications, trellis coded modulation (TCM) technique is applied as a coding technique together with OFDM, in order to keep the bit error rate below a specified level. Trellis coded modulation which realizes the coding part of the transmitter and Viterbi decoder which realizes the decoding part of the receiver are implemented on the digital signal processor. Synchronization between transmitter and receiver is achieved by using cyclic prefix technique. Synchronization block which finds the starting point of the OFDM symbol with the help of cyclic prefix is implemented by using digital signal processor. Samples of additive white Gaussian noise and Middleton's Class A noise are produced by help of Matlab. Simulated noise samples are added to the signal samples at the output of the transmitter and performance of the realized system is investigated and results are discussed.