Samandere Vadisi ve Uğur Köyü - Şimşirlik (Düzce) mevkii florası
The flora of Samandere Valley and Uğur Köyü - Şimşirlik Sıte (Düzce)
  1. Tez No: 346404
  2. Yazar: NİHAN KOÇER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMİ AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
Samandere Vadisi ve Uğur Köyü-Şimşirlik Mevkii florası adlı çalışma 2010 ? 2012 yılları arasında gerçekleştirilmiştir. Samandere Vadisi Batı Karadeniz Bölgesinde Düzce ilinin güney doğusunda yer almaktadır. Çalışma alanının denizden yüksekliği 240 m ile 1550 m arasında değişmektedir. Çalışma alanı P.H.Davis'in kare sistemine göre A3 karesinde yer almaktadır. Çalışma alanı Avrupa-Sibirya Flora Alanının Öksin alt flora alanı ile Iran-Turan Flora Alanı ve Akdeniz Flora Alanı etkisinde bulunmaktadır. 2010-2012 yılları arasında yapılan 18 arazi çalışması sonucunda 1150 adet bitki toplanmıştır. Teşhisler sonucunda 87 familya ve 309 cinse ait 532 takson tespit edilmiştir. Teşhis edilen bitkilerden 18 taksonun A3 karesi için yeni olduğu saptanmıştır. Toplanan bitkilerden 22 takson endemik olup, endemizm oranı % 4,13'dır. Alandaki bitki taksonlarının flora alanlarına göre şöyle dağılım göstermektedir; Avrupa-Sibirya elementleri: % 33,64, Akdeniz elementleri % 7,70, İran-Turan elementleri: % 1,69. % 56,95 ise geniş yayılışlı ya da fitocoğrafik bölgesi bilinmeyenlerdir. En çok cins ve tür içeren familya 31 cins, 46 tür ile Asteraceae (Compositae) olmuştur. Raunkiaer'in hayat formlarına göre dağılım ise şöyledir: 72 (% 13,53) Phanerophytes, 31 (% 5,82) Chamaephytes, 229 (% 43,06) Hemicryptophytes, 65 (% 12,21) Cryptophytes [57(% 10,71) Geophytes + 8 (% 1,50) Hydrophytes] ve 120 (% 22,25) Therophytes. 15 (% 2,81) taksonun hayat formu ise bilinememektedir.
Özet (Çeviri)
The study includes the flora of Samandere Valley and Uğur Köyü ? Şimşirlik site has been carried out between 2010 to 2012. Samandere Valley is situated at the south eastern part of Düzce, at the northern part of Western Black Sea Region. The altitude of the area is varried between 240 and 1550 metres. The study area is in the A3 grid square according to the categorization of P.H.Davis. The study area is under the influences of Euxine sub-flora region of Euro-Siberian, Flora region of Meditterranean and Flora region of Irano-Turanian. 1150 specimens were collected in 18 field trips to research area between 2010 and 2012. 87 families, 309 genus and 532 taxa were determined. 18 of the determinated taxa are the new record for the A3 square. 22 of the collected taxa are endemic and endemism ratio is 4,13 %. Phytogeographically, Euro-Siberian elements are: % 33,64, Irano-Turanian elements: % 1,69, Mediterranean elements: % 7,70 and widespread or unknown: % 56,95. The family including the most genus and specimen is Compositae with 31 genus, 46 taxa. The plant life forms of Raunkiaer systems are 72 (% 13,53) Phanerophytes, 31 (% 5,82) Chamaephytes, 229 (% 43,06) Hemicryptophytes, 65 (% 12,21) Cryptophytes [57 (% 10,71) Geophytes + 8 (% 1,50) Hydrophytes] ve 120 (% 22,25) Therophytes. 15 (% 2,81) taxa life forms are unknown.