İleri ses kodlama algoritması
Advanced audio coding
  1. Tez No: 105584
  2. Yazar: GÖKHAN ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. SALİM KAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
oz Bu çalışmada MPEG-2 AAC : ileri Ses Kodlama algoritması bilgisayar ortamında gerçekleştirilmiş ve elde edilen sonuçlar tartışılmıştır. MPEG ( Moving Pictures Expert Group ), sayısal görüntü ve ses kodlama algoritmalarını belirlemek amacıyla 1988 yılında kurulmuştur. MPEG-2 AAC, komite tarafından belirlenen ikinci ses kodlama standardıdır. Ayrıca, MPEG-2 AAC, MPEG-4 ses kodlama standardının çekirdeğini oluşturmaktadır. AAC sistemi; kalite, hafıza ve işlem gücü gereksinimleri arasında seçim yapabilmek amacıyla üç değişik düzenleşim önerir: Ana Düzenleşim, Düşük Karmaşıktı Düzenleşim ve Ölçeklenebilir Örnekleme Oranı Düzenleşimi. MPEG-2 AAC sistemi, çeşitli veri oranlarında yüksek ses kalitesi sağlamak amacıyla yüksek çözünürlüklü süzgeç öbeği, TNS, algısal modelleme, öngörüm teknikleri ve Huffman kodlama gibi çeşitli teknikler kullanır. Bu çalışmada, MPEG-2 AAC tarafından kullanılan tüm teknikler ve düzenleşimler arasındaki farklar incelenmiştir. Çalışmanın sonunda MPEG-2 AAC algoritması MATLAB ortamında gerçekleştirilmiş ve elde edilen sonuçlar tartışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Ses Kodlama, MPEG, MPEG-2 AAC, Algısal Modelleme Danışman: Doç. Dr. A. Salim KAYHAN, Hacettepe Üniversitesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, MPEG-2 AAC: Advanced Audio Coding algorithm is implemented in the computer environment and the results are discussed. Moving Pictures Expert Group (MPEG) was established in 1988 to specify digital video and audio coding algorithms. The MPEG-2 AAC is the second audio coding standard specified by the MPEG. MPEG-2 AAC scheme also constitute the MPEG-4 audio standart. In order to allow a tradeoff between the quality, memory and processing power requirements, the MPEG-2 AAC system offers three profiles: Main Profile, Low- complexity Profile and Scalable Sampling Rate Profile. The MPEG-2 AAC uses high-resolution filter bank, TNS, psychoacoustic modeling, prediction tecniques, Huffman coding and some other techniques to deliver very high audio quality at a variety of data rates. In this study, all of the techniques used by the MPEG-2 AAC and the differences between the profiles are explained. At the end of the study, the MPEG-2 AAC algorithm is implemented by using MATLAB and the results are discussed. KEYWORDS: Audio coding, MPEG, MPEG-2 AAC, Psychoacoustic Modeling Advisor: Doç. Dr. A. Salim KAYHAN, Hacettepe University, Department of Electrical & Electronics Engineering IV